archiveLufta e Kosovës

Lajme

“Sot do ta votoja zhbërjen e Gjykatës Speciale”

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, ka thënë se Gjykata Speciale është raciste sepse i gjykon vetëm shqiptarët, duke i injoruar krimet që Serbia i ka kryer në Kosovë. Ai në Rubikon ka theksuar se nëse dikush do të merrte iniciativë për zhbërje të Speciales, ai është i gatshëm të votoj...
Lajme

Rruga e jonë drejt Pavarësisë e Ushtrisë në një video 5-minutëshe

Për shumë vjet me radhë, deri në qershor të vitit 1999, shqiptarët vuajtën pasojat e spastrimit etnik, masakrave nga ushtria, policia dhe paramilitarët e Millosheviçit. Me përfundimin e luftës Kosova u çlirua dhe në vend u vendosën trupat ndërkombëtare, nëdrsa forcat serbe u detyruan të largoheshin nga Kosova, vendi administrohej...
Lajme

Profesori amerikan: Millosheviç kreu genocidin në Kosovë, ja pse ish-ushtarët e UÇK’së duhet të dalin para Speciales

Profesori amerikan: Millosheviç kreu genocidin në Kosovë, ja pse ish-ushtarët e UÇK-së duhet të dalin para Speciales. Profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben-Meir, ka thënë se është dëshmuar që Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë. Profesori amerikan, ka thënë...
Lajme

Video prekëse! Krimi i serbëve në Kosovë, tragjedia e rëndë vajzës së vogël që iu shua familja dhe humbi dorën

Një video që po qarkullon në ‘Twitter’ nga lufta e fundit në Kosovë, tregon historinë e një vajze të vogël të quajtur Drenusha. Pasi që forcat paramilitare serbe ia kishin farosur familjen, ata ia kishin prerë edhe dorën, transmeton Indeksonline. Fatmirësisht disa doktorë nga Kosova kishin arritur ta shpëtonin Drenushën...
Lajme

Viti 1998, tmerri dhe vuajtjet që shpejtë u harruan: Kosova në flakë!

Cilat janë ngjarjet që kanë shënuar shqiptarët dhe botën në vitin 1998? Fillimi i vitit 1998 nisi me masakra të tmerrshme në Drenicë. Gjatë luftimeve të 28 shkurtit 1998, në mes të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe forcave serbe, pasi mbetën disa policë të vrarë, pasoi hakmarrja serbe në...
1 2
Page 1 of 2