archiveLigji për pagat

Biznes

“Paga minimale nuk duhet të jetë nën 500 euro”

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës (SPSPK), Jusuf Azemi ka thënë se ekzistojnë dyshime se shuma e koeficientit në Ligjin e Pagave nuk do të jetë 120 euro. Ndonëse e vlerëson si të duhur miratimin e këtij Ligji, ai thotë se mospërcaktimi i pagës minimale po...
Lajme

Policët, mësimdhënësit, mjekët dhe zjarrfikësit – si do të paguhen sipas Projektligjit të ri për Paga?

Policët, mësimdhënësit, mjekët, edukatorët, ambasadorët dhe zjarrfikësit janë disa nga pozitat që janë përfshirë në Projektligjin e ri për Paga për Sektorin Publik. Duke filluar nga dita e enjte, ky Projektligj ka dalë në konsultim publik deri më 6 tetor. Në dokumentin e publikuar, Zyra e Kryeministrit ka treguar arsyetimin...
Lajme

Thesari në pritje të konfirmimit të listave të pagave

Ende nuk dihet se kur do të ekzekutohen pagat për punëtorët e institucioneve publike, të cilët janë grevë që nga 25 gushti. Qeveria e Kosovës nuk ka dhënë ndonjë informacion. Kurse, zyrtarë në Thesarin e Kosovës thonë se janë në pritje të konfirmimit të listave të pagave. Thesari i Kosovës...
Lajme

Nagavci: Të gjithë punëtorët e arsimit janë trajtuar me kujdes të veçantë në projektligjin për paga

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ka thënë se në projektligjin për paga, të gjitha kategoritë e punëtorëve të arsimit janë trajtuar me kujdes të veçantë. “Të gjitha kategoritë e punëtorëve të arsimit janë trajtuar me kujdes të veçantë në Projektligjin e pagave, i cili tanimë është...
Lajme

Lajm i mirë: Procedohet në qeveri Projektligji për Pagat

Shefi i Ministrisë së Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla e ka dhënë një lajm të mirë për zyrtarët publik. Në rrjetin social “Facebook”, Sveçla ka thënë se është proceduar Projektligji për Pagat dhe Projektligji për Zyrtarët Publik. Sipas tij, Projektligji për Pagat ka për qëllim kryesor përcaktimin dhe rregullimin e...
Lajme

Çfarë ka ndodhur me “rritjen” e pagës minimale?

Me gjithë rritjen e inflacionit, paga minimale në Kosovë mbetet e pandryshuar - edhe atë qysh në vitin 2011. Vlera e kësaj page është 170 euro - sipas Agjencisë Evropiane të Statistikave, më e ulëta në Evropë. Inflacioni, në anën tjetër, ka arritur në 7.5 për qind muajin e kaluar,...
Lajme

Gjykata Kushtetuese shfuqizon Ligjin për Pagat

Gjykata Kushtetuese e Kosovës njoftoi sot se ka shfuqizuar Ligjin për pagat. Sipas Gjykatës, Ligji për Pagat në Sektorin Publik, në tërësinë e tij, nuk është në përputhshmëri me Kushtetutën. Përmes një komunikate për medie, Kushtetuesja ka njoftuar se ka marrë vendim të shfuqizojë vendimin për caktim të masës së...
Lajme

Kërkohet rritja e pagës minimale në 350 euro deri më 1 maj

Pas deklarimeve të kryeministrit të vendit Albin Kurtit se është absurde që pagat minimale në sektorin privat të jenë më të ulëta se 350 euro ka reaguar Sindikata e Sektorit Privat e Kosovës. Kjo Sindikatë mbështeti Kurtin, teksa tha që vendimi për rritjen e pagës minimale duhet të hyjë në...
1 2 3 4
Page 1 of 4