archiveliberalizim

Lajme

Liberalizimi i vizave, vjen lajmi i mirë nga Kryeministri Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është mirëpritur në rezidencën e Kancelarisë Federale të Austrisë nga Kancelari i Austrisë, Alexander Schallenberg, me të cilin ka zhvilluar takim bilateral. Kurti e uroi kancelarin Schallenberg për detyrën dhe përgjegjësinë e re si Kancelar dhe theksoi gatishmërinë e tij dhe të Kosovës për të...
Lajme

Liberalizimi i vizave, vjen lajmi jo i mirë për kosovarët

Raportuesja për Kosovën në Bashkimin Evropian, Viola Von Cramon, shpreson që zgjedhjet presidenciale që do të mbahen vitin e ardhshëm në Francë, do të sjellin progres në liberalizimin e vizave për qytetarët e vendit. Në konferencën e organizuar nga The Balkan Forum me temën:“JO regjimit të vizave: Koha për të...
Lajme

Grenell me ultimatum për BE’në: Në këtë datë duhet të përfundojë çështja e liberalizimit për kosovarët

Richard Grenell, përfaqësuesi i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, sërish ka folur për rinisjen e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe rëndësinë e liberalizimit të vizave. Grenell në një postim në Twitter ka shkruar se është i kënaqur të shohë se evropianët po organizojnë video-Samitin e Parisit më...
Lajme

Grenell komenton letrën e dërguar Presidencës gjermane, ku kërkohet liberalizimi i vizave për Kosovën

I dërguari i posaçëm i presidentit Donald Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell ka reaguar pasi 32 anëtarët e Parlamentit të Bashkimit Evropian kanë nënshkruar një letër drejtuar kancelares gjermane Angela Merkel dhe ministrit të Brendshëm, Horst Seehofer. Në letrën e dërguar, siç është bërë e ditur, u është kërkuar...
Lajme

Nga Parlamenti Evropian i shkruajnë Merkelit: Liberalizoni vizat për Kosovën këtë vit

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon-Taubadel, bashkë me një grup të tjerë të euro parlamentarëve i kanë drejtuar një letër kancelares gjermane, Angela Merkel, dhe ministrit të Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, ku kanë kërkuar që procesi i liberalizimit të vizave për qytetarët e Republikës së Kosovës të...
1 2
Page 1 of 2