archiveKuvendi i Kosovës

Lajme

Dalin vizatimet që i bënte Adem Mikullovci gjatë seancave

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Salih Zyba, ka ndarë disa vizatime të ish-deputetit dhe aktorit të njohur kosovar, Adem Mikullovcit, i cili ka vdekur mëngjesin e sotëm. Zyba ka publikuar në llogarinë e tij në Facebook, vizatimet që thotë se Mikullovci i bënte në Kuvend. “Përmes disa fotografive nga...
Lajme

“Nga kush po rrezikohet UÇK’ja?”

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se UÇK-ja nuk ka nevojë të mbrohet nga krijuesit, nga vet populli shqiptar. Sipas saj, qytetarët e Kosovës kanë ndjenjë e respekt për luftën çlirimtare dhe nuk ka nevojë t’i imponohet nga deputetët e Kuvendit të Kosovës. Ajo gjatë diskutimit për...
Lajme

Zhduket vota e 61’të nga e cila varet Qeveria Hoti

Policia e Kosovës është në kërkim të deputeti Ethem Arifi. Ndaj tij është lëshuar një fletarrest. Të premtën nuk u pa në Kuvend. Në ditën kur kolegët e tij po dikutonin në parlament, Etem Arifi mungoi. Deputeti ashkali i disa legjislaturave, është në kërkim nga policia e Kosovës, pas një...
Lajme

Me ligjin e ri ndëshkohen personat që thonë se nuk ka virus

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se për arsye të ndryshme është zvarritur shqyrtimi i Projektligjit për parandalimin dhe luftimin e COVID-19 në territorin e Kosovës. Sipas saj, me këtë ligj është paraparë të ndëshkohen të gjithë ata persona që thonë që nuk ka virus. “Me këtë...
Lajme

S’ka kuorum, dështon rezoluta e VV’së dhe e PDK’së

Nuk janë miratuar propozim-rezolutat e VV-së dhe PDK-së lidhur me menaxhimin e pandemisë Covid-19 për shkak të mungesës së kuorumit. Për projekt-rezolutën e VV-së kanë marrë pjesë vetëm 25 deputetë në votim. E për projekt-rezolutën e PDK-së morën pjesë vetëm 20 deputetë dhe edhe kjo nuk arriti të kaloi në...
Lajme

Rifillon seanca për rishikimin e Buxhetit

Pas një pauze rreth një orësh, po vazhdon seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës me të vetmen pikë të rendit të ditës, shqyrtimin dhe vënien në votim të projektligjit për rishikimin e buxhetit. Seanca po vijon me votimin e amendamenteve të propozuara nga deputetët e Kuvendit. Kuvendi pritet ta...
Lajme

Përfundon seanca për dialogun Kosovë-Serbi

Pas tetë orë debatesh, ka përfunduar seanca e Kuvendit të Kosovës, ku ka raportuar kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti lidhur me dialogun Kosovë-Serbi. Hoti ka dhënë disa detaje lidhur me dialogun, ndërsa, deputetët e opozitës e kanë akuzuar për mos transparencë dhe shkelje të kushtetutës në rastin e emërimit të...
Lajme

Pesë marrëveshjet që u votuan sot në Kuvend ia sjellin Kosovës rreth 50 milionë euro

Deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë miratuar sot pesë marrëveshje ndërkombëtare financiare që do të ia sjellin Kosovës rreth 50 milionë euro, raporton Express. Deputëtët që votuan pro këtyre marrëveshjeve i ka përgëzuar edhe Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami. Sipas saj, këto pesë marrëveshje do të shtyjnë përpara procesin e...
Lajme

Zemaj përplaset me VV’në: Ke simptoma të Covid 19 në sy, mbylleni seancën ua tregoj emrat e të infektuarve të partisë tuaj

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj është përplasur në seancën e sotme të Kuvendit me deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, raporton Gazeta Express. Kjo pasi që deputeti i LVV’së Shpejtim Bulliqi tha se gjatë kohës sa ishte Qeveria Kurti kishte nga pesë të infektuar në ditë. “Ja rikujtoj zotit Zemaj se në...
Lajme

Hoti ka një kërkesë për deputetët

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, pak orë para seancës ka kërkuar nga deputetët që të miratojnë buxhetin e rishikuar për vitin 2020, raporton Gazeta Express. Gjithashtu, kreu i Qeverisë ka kërkuar që deputetët t’i miratojnë edhe marrëveshjet ndërkombëtare. Ai ka shkruar se kjo i hap rrugë Kosovës që të vazhdohet...
1 2 3 4 5 9
Page 3 of 9