archiveKuvendi i Kosovës

Lajme

Lajmi i fundit nga Kuvendi rreth projektligjit për rimëkëmbje ekonomike

Edhe sot nuk është miratuar Projektligji për rimëkëmbje ekonomike në lexim të dytë në Komisionin për Buxhet dhe Transfere në Kuvend. Komisioni vendosi që të mërkurën e ardhshme të shqyrtohen dhe miratohen tetë amendamentet dhe raporti për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike. Ky projektligj mundëson tërheqjen e 10 për qind të...
Lajme

“Ti sa herë i ndërron karriget, i ndërron pozicionet”, përplasja e ashpër Hoti- Mimoza Kusari në Kuvend

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në seancën e sotme të Kuvendit është përplasur me deputeten Mimoza Kusari-Lila, raporton Gazeta Express. Hoti dhe Kusari janë kapur për çështjen e mini shengenit. Deputetja Mimoza Kusari-Lila e ka akuzuar kryeministrin Hoti për ndërrim të qëndrimeve për këtë cështje. “Nga takimi i parë në...
Lajme

Pinë duhan në sallë, përplasen fortë Vjosa Osmani dhe Besa Gaxherri

Ligji për Duhanin i ka përplasur në Kuvend të Kosovës kryeparlamentaren Vjosa Osmani dhe deputeten e LDK-së, Besa Gaxherri, raporton Gazeta Express. Pas reagimit të kryeparlamentares Vjosa Osmani që ka paralajmëruar deputetët që po pinë duhan në sallë, ka reaguar Gaxherri. Sipas deputetes së LDK-së, këto informacione Osmanit ia ka...
Lajme

Kujt po ia lagin fytin Devollët? Përplasje të forta PDK-VV

Deputeti i PDK-së, Abelard Tahiri është përplasur në Kuvend me shefin e Grupit Parlamentar të LVV-së, Rexhep Selimin. Ata e kanë akuzuar partinë e njëri-tjetrit për lidhje partiake me Devollët, teksa po diskutohej projektligji që ua kufizon Devollëve fitimet dhe monopolin nga homologimi i veturave, raporton Gazeta Express. Tahiri ka...
Lajme

“Mos shit mend dhe ec prej shpije”, tensionohet situata në Kuvend

Deputeti i Vetëvenodsjes Mefail Bajqinovci ka kërkuar nga Kryeminsitri Hoti të dorëhiqet, duke i lëshuar atij një lumë akuzash për qeverisje, shkruan Gazeta Metro. Sipas tij, Hoti nuk pyetet nga askush prandaj nuk ka nevojë që të shesë mend dhe duhet të lëshojë rrugë duke shkuar në shtëpi. “Kjo qeveri është...
Lajme

Kuvendi problematik, konfrontohen verbalisht deputetët e LDK-së me VV-së

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Ismet Beqiri, është konfrontuar verbalisht me deputetin e Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Hekuran Murati. Për ta qetësuar gjendjen ka ndërhyrë nënkryetari i Kuvendit dhe deputeti i LDK’së, Kujtim Gashi, shkruan Gazeta Metro. Është duke vazhduar raportimi i kryeministrit Avdullah Hoti në Kuvend për 100...
1 2 3 9
Page 1 of 9