archiveKuvendi i Kosovës

Lajme

Ky është deputeti që u bë sot pjesë e Kuvendit të Kosovës

Halil Thaçi ka dhënë sot betimin si deputeti më i ri nga Lëvizja Vetëvendosje Thaçi është betuar se do të kryejë me nder dhe përgjegjësi detyrën si deputet i Kuvendit të Kosovës. Ndryshe, Thaçi do të zëvendësojë deputetin Alban Hyseni, i cili është zgjedhur kryetar i Komunës së Gjilanit....
Lajme

Kuvendi me një vendim të rëndësishëm

Nesër në Kuvend do të mbahen tri seanca.Në një seancë që do të fillojë nga ora 10:00 do t’i adresohet Kuvendit, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Ndërkohë në një seancë të jashtëzakonshme që fillon nga ora 11:00, do të jetë shqyrtimi i dytë i Projektligjit për ndarjet buxhetore për Buxhetin...
Lajme

Këta janë anëtarët e rinj të Bordit të RTK’së

Kuvendi i Kosovës ka zgjedhur Bordin e ri të Radio Televizionit të Kosovës( RTK), ku në mesin e tyre janë katër gra dhe katër burra. Ndërsa Kuvendi ka dështuar për të zgjedhur një anëtar të bordit nga komuniteti serb pasi asnjë nga kandidatët nuk i ka marrë votat e nevojshme,...
Lajme

​Kuvendi miraton dy marrëveshje të rëndësishme

Në vazhdimin e seancës së Kuvendit të Kosovës, me 84 votë për, asnjë kundër, deputetët kanë miratuar Projektligjin për ratifikimin e amendamentimit të Marrëveshjes ndërkombëtare me Bankën Evropiane për Investime (BEI), për financimin e Projektit për rehabilitimin e linjës hekurudhore 10. Po ashtu, Kuvendi miratoi edhe Projektligjin për ratifikimin e...
Lajme

Kuvendi miraton një vendim shumë të rëndësishëm

Kuvendi i Kosovës e miraton në shqyrtim të parë Projektligjin për ndarjet buxhetore të Buxhetit të Kosovës. Me 65 vota për e asnjë kundër dhe asnjë abstenim Kuvendi e miratoi në parim Projektligjin mbi ndarjet buxhetore të buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2022. Buxheti për vitin 2022 do...
Lajme

Kuvendi miraton një vendim të rëndësishëm

Komisioni parlamentar për Mjedis, në javën evropiane për reduktimin e mbeturinave, mori vendim për largimin e tërësishëm nga përdorimi i shisheve dhe gotave të plastikës, shkruan Gazeta Sinjali. Kështu ka bërë të ditur kryetarja e Komisionit Parlamentar për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor dhe Infrastrukturë, Fitore Pacolli...
Lajme

Përplasje në Kuvend mes Blerta Deliut dhe Albulena Haxhiut

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu është përplasur me ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu sot gjatë seancës që po mbahet në Kuvend. Deliu ka kërkuar fjalën nga kryetari Konjufca, pasi ministrja Haxhiu ia ka përmendur emrin, por Konjufca ka refuzuar. “Kryetar ma jep fjalën, emrin ma ka përmend”, ka thënë Deliu....
Lajme

“S’mujmë me punu kështu” – Konjufca kritikon qeverinë e Kurtit

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka kritikuar qeverinë Kurti dhe ministrat e saj për mungesën në Parlament gjatë seancës. Konjufca këtë mungesë të ministrave e ka quajtur “jo-serioze”, shkruan lajmi.net. Madje ka thënë se nuk mund të punohet kështu kur ministrat nuk vijnë për të prezentuar projektligjet. “Për...
Lajme

Lista Serbe po e bojkoton Kuvendin

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca ka thënë se Lista Serbe është duke e bojkotuar edhe seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës. Kjo pasi deputeti Fridon Lala u tërhoq nga paraqitja e projektligjit për plotësim-ndryshimin e Ligjit për Festat Zyrtare, për shkak të mungesës së deputetëve nga ana...
Lajme

Ligjin e pagave në Kuvend, ky është lajmi i fundit

Kryetari i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri në seancën plenare që po mbahet tash, ka kërkuar nga qeveria e Kosovës që ta sjellë në Kuvend për miratim Ligjin e Pagave, raporton Gazeta Express. “Kryeministër një ndër ligjet më të rëndësishme që ju nuk e keni sjell në Kuvend është...
1 2 3 11
Page 1 of 11