archiveKurban Bajrami

Sporti

Shaqa me një urim të veçantë për Bajram

Edhe Xherdan Shaqiri ka uruar për festën e Kurban Bajramit. Ylli i Liverpoolit në Instagramin e tij ka uruar ndjekësit myslimanë për festën e Bajramit. ‘Shaqa’ ishte vetëm rezervist në takimin e fundit të Liverpoolit kundër Norwichit, që ishte ndeshja hapëse e sezonit në Premierligë. Ai nuk u fut fare...
Lajme

Ambasadori amerikan me mesazh urimi për Kurban Bajramin

Ambasadori i SHBA-së në Kosovë Philip Kosnett, ka uruar festën e Kurban Bajramit. Ai përmes një postimi në Twitter ka uruar paqe dhe lumturi për njerëzit në Kosovë dhe gjithë botën. “Me Fat Kurban Bajrami, duke uruar një festë të lumtur dhe paqësore për të gjithë që festojnë në Kosovë...
Lajme

Don Lush Gjergji në BIK: Bamirësit nderojnë Zotin

Me rastin e Festës së Kurban Bajramit, Bashkësinë Islame e ka vizituar Don Lush Gjergji në emër të Ipeshkvisë së Kosovës. Me këtë rast, ai uroi gjithë besimtarët për këtë festë, derisa tha se feja shndërrohet në veprim përmes flijimit dhe dashurisë. “Feja shndërrohet në veprim përmes dhurimit dhe dashurisë....
Lajme

Kështu u fal namazi i Kurban Bajramit në Tiranës

Top Channel ka ofruar nje set fotosh nga falja e Kurban Bajramit në sheshin “Skënderbej” në Tiranë, ku si gjithnjë bie në sy masiviteti i jashtëzakonshëm i njerëzve që përfshihen në këtë kremtim fetar të besimit islam. Fotot shfaqen aspekte në makro e mikro, të një tubimi, ku njeriu afirmon...
Lajme

Drenas, falja u bë me veshje kombëtare

Sot myslimanët në tërë botën po festojnë Kurban Bajramin. Manifestimi qendror kushtuar kësaj feste për Kosovë u mbajt në Xhaminë e Madhe në Prishtinë, ndërsa në Drenas falja e Kurban Bajramit ishte e veçantë. Në xhaminë në lagjen Feronikeli, Hoxha Osman Musliu ka bërë faljen e bajramit me veshjen kombëtare,...
Lajme

Me këtë datë do të festohet Kurban Bajrami

Besimtarët e besimit islam, sivjet do të festojnë festën e Kurban Bajramit më datën më 11 gusht (e diel), e cila njëherësh është festa e dytë më e madhe për myslimanët pas Fitër Bajramit. Me namazin e mëngjesit, e pastaj edhe me namazin e Bajramit fillon festimi, në të cilin...
1 2 3
Page 3 of 3