archiveKurban Bajrami

Lajme

Urimi i Presidentes për Kurban Bajramin: Le të shërbejë si moment reflektimi për tolerancë, mirëkuptim e solidaritet

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ua ka uruar qytetarëve festën e Kurban Bajramit. Osmani ka bërë thirrje që kjo festë të shërbejë si moment reflektimi për tolerancë, mirëkuptim e solidaritet. “Le të shërbejë Kurban Bajrami si moment reflektimi për tolerancë, mirëkuptim e solidaritet. Festa e Kurban Bajramit sjelltë në familjet...
Lajme

Behgjet Pacolli uron Kurban Bajramin me një foto me gruan e tij

Kreu i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli, ka uruar festën e Kurban Bajramit, duke publikuar edhe një foto me bashkëshorten e tij, raporton Express. Në këtë ditë feste, ai ka uruar shëndet, begati dhe lumturi për secilin. “Gëzuar festa e Kurban Bajramit! Uroj shëndet, begati, dhe lumturi për secilin...
Lajme

Në këtë orë falet të shtunën namazi i Kurban Bajramit

Të shtunën, më 9 korrik, të gjithë besimtarët myslimanë do të festojnë Kurban Bajramin. BIK ka njoftuar se Namazi i Kurban Bajramit falet në orën 5:43 të mëngjesit. “Namazi i Kurban-Bajramit falet në orën 5.43 min, të cilit do t’i prijë kryeimami i Këshillit të Bashkësisë Islame të Prishtinës, Buhan...
Lajme

BIK’u tregon se kur do të falet namazi i Kurban Bajramit

Bashkësia Islame e Kosovës ka marrë vendim që namazi i Bajramit të falet me kapacitetet e plota në xhami. Falja e namazit të Kurban Bajramit do të bëhet në orën 05:51. Nga kjo Bashkësi kanë kërkuar që të shmanget organizimi i ceromonisë së faljes së namazit në ambientet publike si...
Lajme

Pamje nga Meka, si u krye sivjet Haxhi në distancë

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve Reutres ka publikuar pamje nga qyteti i Mekës, ku besimtarët myslimanë shkojnë ta kryejnë Haxhin, që është një nga obligimet fetare. Këtë vit kanë marrë pjesë vetëm 10 mijë pelegrinë, edhe pse çdo vit për ta kryer Haxhin në Mekë shkojnë miliona besimtarë nga e gjithë...
1 2 3
Page 1 of 3