archiveKosovë

Lajme

Ministria që paguan tre persona për të njëjtën pozitë

Tash 4 muaj Ministria e Arsimit dhe Shkencës është duke paguar 3 persona për pozitën e sekretarit të përgjithshëm të këtij institucioni. Kjo po i kushton MASH-it mbi 3 mijë euro në muaj. Paga e një sekretari të përgjithshëm në Ministri është 1.171 dhe në bazë të përvojës shkon në...
Lajme

Moti për dy ditët e ardhshme

Ditën e premte mbi vendin tonë parashihet të mbajë mot më i ngrohtë dhe me intervale më të gjata me diell, me më pak mundësi për të reshura shiu. Në veri të vendit, përreth viseve malore, orëve të pasdites mund të ketë rrebeshe shiu me bubullimë, bën të ditur Prishtina...
Lajme

Kjo është mosha e pacientëve me COVID-19 në QKUK

Në Klinikën Infektive në QKUK janë të shtrirë pacientë të të gjitha moshave, të prekur me koronavirus. Infektologu Shemsedin Dreshaj tha se ka pacientë nga mosha 20 vjeç deri në moshën 80 vjeçare. Infektologu i QKUK-së, Dreshaj gjithashtu deklaroi se në këtë klinikë si pasojë e COVID-19, nuk ka të...
Lajme

Moti për ditën e sotme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se do të vazhdojë situata meteorologjike të mbetet e paqëndrueshme. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-14 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 22-25 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga veriperëndimi dhe verilindja me shpejtësi 1-8 m/s....
Lajme

Ministria e Shëndetësisë hap konkurs për 200 profesionistë shëndetësor

Ministria e Shëndetësisë ka hapur konkurs për rekrutimin e 200 profesionistëve shëndetësor. Hapja e konkursit është bërë në funksion të menaxhimit të pandemisë së koronavirusit, shkruan lajmi.net. “Njoftimin për hapjen e konkursit e ka bërë vet ministria e Shëndetësisë. Konkursi për rekrutimin e 200 profesionistëve shëndetësor në funksion të manaxhimit...
Lajme

Vdes edhe një paciente me Covid-19

Sot në Klinikën Infektive në QKUK ka vdekur edhe një person i prekur me Covid 19. Viktima pacientja N. D. (1946) është nga Komuna e Rahovecit, dhe përveç infeksionit me Covid -19 kishte edhe sëmundje të tjera shoqëruese, shkruan arbresh.info. “Klinika Infektive e QKUK-së ka bërë të ditur se sot...
Lajme

“Askush nuk mund ta detyrojë serbinë që ta njohë Kosovën”

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre Serbe për Kosovën, Marko Gjuriq deklaroi sot se Beogradi dëshiron të diskutojë çështjen e Kosovës me të gjithë, por gjithashtu theksoi se askush nuk mund të imponojë zgjidhje dhe se askush nuk mund ta detyrojë Serbinë të njohë pavarësinë e Kosovës. Ai tha për Prva...
Lajme

Moti për këtë javë

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës bën të ditur edhe kjo javë e qershorit do të jetë me kushte të paqëndrueshme meteorologjike, diell, shi, erë dhe vranësira të shoqëruara me shkarkime rrufesh. IHK njofton se kjo situatë e paqëndrueshme vjen si pasojë e masave të ajrit me presion të ulët atmosferik dhe...
1 2 3 4 5 7
Page 3 of 7