archiveKosovë

Lajme

Detaje të reja nga marrëveshja Kosovë-Serbi për situatën në Veri

Sekretari për Media dhe Komunikim në Lëvizjen Vetëvendosje, Arlind Manxhuka ka thënë se deklarata e zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi lidhur me draft-dokumentin për zgjidhjen e çështjes së targave mes Kosovës dhe Serbisë, është keqkuptuar qëllimshëm. Manxhuka përmes një postimi në Facebook ka dhënë sqarime të deklaratës së Bislimit. Ai ka thënë...
Lajme

“Hiqet kufiri Kosovë – Shqipëri”

Kryeministri Edi Rama po zhvillon një takim me studentët në Prishtinë. Rama gjatë takimit ka folur edhe për situatën e tensionuar në veri të Kosovës dhe për marrëveshjet mes 2 qeverive. Rama: Ju e dini që jemi angazhuar në një marrëdhenie mes qeverive në një nivel tjetër duke futur mbledhjet...
Lajme

Shtyerja e zgjedhjeve, ky është lajmi i fundit

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani i ka ftuar për nesër në takim përfaqësuesit e partive parlamentare, ku do të diskutohet për rekomandimin e Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik për shtyrjen e zgjedhjeve lokale të 17 tetorit. Partitë politike e kanë konfirmuar pjesëmarrjen e tyre në këtë takim, mirëpo opozita po...
Lajme

Ky do të jetë moti gjatë ditës së sotme

Edhe sot në Kosovë do të mbajë mot me diell por i shoqëruar edhe me vranësira. Temperaturat maksimale do të lëvizin ndërmjet 22 dhe 23 gradë Celsius. Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka njoftuar se vranësirat vende-vende parashihet që të sjellin edhe riga të dobëta shiu. “Do të mbajë mot...
Lajme

Sot 26 viktima nga Covid-19, ja sa prej tyre ishin të vaksinuar

26 viktima janë regjistruar sot në Kosovë nga COVID-19, raporton Gazeta Express. Ndërsa, 6 nga viktimat kanë qenë të vaksinuara kundër këtij virusi. Kështu ka bërë të ditur ministri i Shëndetësisë Arben Vitia në konferencën që ka mbajtur sot për media. Vitia ka thënë se nuk ka të dhënë se...
Lajme

Zyrtarizohen marrëdhëniet diplomatike mes Kosovës dhe Izraelit

Kosova dhe Izraeli kanë zyrtarizuar marrëdhëniet diplomatike mes vete. Përmes një ceremonie virtuale, ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi, kanë nënshkruar dokumentin ku thuhet se të dyja shtetet vendosin marrëdhënie diplomatike, për të rritur bashkëpunimin...
Lajme

Vizat për Kosovarët, Franca jep lajmin e fundit

Pavarësisht konstatimit të para pak ditëve të Komisionit Evropian se Republika e Kosovës i ka plotësuar kushtet për liberalizim të vizave, brenda shteteve anëtare të Bashkimit Evropian ka rezerva dhe skepticizëm, nëse kosovarëve duhet t’iu hiqet regjimi i vizave. Ky qëndrim lidhet me fushën e sundimit të ligjit dhe luftimit...
1 2 3 7
Page 1 of 7