archiveKoronavirusi

Lajme

“Lufta me koronavirusin sapo ka filluar”

Kryeministri francez Edouard Philipe ka parlajmëruar qytetarët e vet se 15 ditët e para të prillit do të jenë shumë më të vështira se sa ditët e mërparshme. Ai në një konferencë për shtyp tha se “lufta sapo ka filluar” dhe se tashmë është një përgjegjësi kolektive të mbajmë distancën...
Lajme

Koronavirusi ndryshon edhe mënyrat e varrimit në Kosovë

Përhapja e koronavirusit në Kosovë ka ndikuar edhe në mënyrën se si po varrosen të vdekurit në këtë kohë pandemie. Tani varrimet bëhen vetëm në praninë e rrethit të ngushtë familjar ndërsa ata që vdesin nga sëmundja COVID-19 duhet të ndjekin procedura tjera ku përfshihet dezinfektimi. Detaje nga kronika:...
Lajme

Edhe dy raste të reja me koronavirus nga këto dy qytete

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka njoftuar edhe për dy raste të reja me koronavirus, njëri nga Prishtina, tjetri nga Podujeva. “Nga mostrat e marra për testim në virusin SARS-CoV-2, 2 prej tyre kanë rezultuar pozitive”, thuhet në njoftim, rapoeton Gazeta Blic. Numri i të prekurve me koronavirus...
Lajme

Një polic konfirmohet i infektuar me coronavirus

Një zyrtar policor i Policisë së Kosovës është infektuar me virusin COVID-19, ka raportuar Radio Televizioni i Kosovës. Televizionit Publik ua kanë konfirmuar nga drejtoria e Shëndetësisë së Policisë. Zyrtari policor është nga Malisheva. Deri më tani në Kosovë janë infektuar me Koronavirus 88 persona, ndërsa një 82 vjeçar ka...
Lajme

Ushtria kineze apo amerikane krijoi COVID-19 si bio-armë?

Prej nisjes së epidemisë kanë qenë të shumta teoritë se COVID-19 është një sëmundje e krijuar nga njeriu, saktësisht nga Kina ose SHBA për qëllime destruktive, por provat shkencore e politike në të dyja vendet po hasin vështirësi për ta provuar. Në rrethet konservatore të politikës së SHBA thuhet se...
1 2 3 18
Page 1 of 18