archiveKombëtarja e Kosovës

Sporti

“Daily Mail” me shkrim të veçantë për Kosovën, Hadërgjonaj rrëfen përjetimin e luftës para ndeshjes me Anglinë

I lindur dhe rritur në Zvicër, Florent Hadërgjonaj i Huddersfieldit pranoi të luajë për Kosovën më herët gjatë vitit. Duke pas parasysh historinë e ekipit më të ri të futbollit, ka qenë një përvojë e jashtëzakonshme për mbrojtësin 25-vjeçar. Kështu nis një artikull për Kosovën dhe Hadërgjonaj, “Daily Mail”, që...
Sporti

Ja çka shkruajnë mediet çeke, pas humbjes nga Kosova

Kombëtarja e Kosovës duket se ka befasuar atë të Çekisë me humbjen që i shkaktoi sot. Në ‘Fadil Vokrri’, në Prishtinë, Kosova ka arritur ta mposht Çekinë me rezultatin 2:1. Me këtë fitore, Kosova merr kryesimin e Grupit A (Anglia dy ndeshje më pak), duke grumbulluar 2 pikë më shumë...
Sporti

Lojtarët e Kosovës i këndojnë Adem Jasharit pas fitores historike

Lojtarët e Përfaqësueses së Kosovës, pas fitores së sotme historike kundër Çekisë, ia kanë thënë këngës. Ata kanë kënduar këngën “Mora fjalë” të këngëtares së mirënjohur shqiptare, Shkurte Fejza, transmeton Sinjali. https://www.youtube.com/watch?v=dYaM11hORto Në disa video të publikuara nga Amir Rrahmani, shihen futbollistët e Kosovës duke kënduar së bashku këngën. Kosova...
Sporti

Kosova, top-lajm në mediat botërore

Kosova shënoi sot fitore historike në futboll kundër Çekisë në stadiumin “Fadil Vokrri”. Kjo fitore e jashtëzakonshme nuk kishte si të kalonte pa u vërejtur nga mediat ndërkombëtare, në të cilat Kosova është top-lajm, shkruan lajmi.net. “Kosova fiton ndaj Çekisë me një gol të vonshëm në kualifikimet evropiane”, është titulli...
Sporti

Gazetari i Guardian: Kosova, Brazili i Ballkanit

Gazetari i The Guardian, Bryan Armen Graham, e ka quajtur Kosovën “Brazili i Ballkanit”, pasi që Kosova i bëri sot 15 ndeshje pa disfatë dhe arriti të ngrihet në pozitën e parë në Grupin A, duke e lënë prapa vetes Anglinë. Ekipi kombëtar i Kosovës arriti të sigurojë fitore të...
Sporti

Arrestohen tetë shtetas çekë, planifikuan ngritjen e dronit mbi stadium me mbishkrim “Kosova është Serbi”

Policia e Kosovës ka ndaluar tetë shtetas të Çekisë të cilët kishin planifikuar që nesër gjatë ndeshjes futbollistike Kosovë-Çeki ta ngritnin dronin mbi stadium me flamurin me mbishkrim “Kosova është Serbi”. Falë vigjilencës së Policisë Rajonale të Ferizajt është bërë i mundur ndalimi i tyre në flagrancë ndërsa janë konfiskuar...
Sporti

Kosova në këtë mënyrë po e analizon kundërshtarin

Përfaqësuesja e Kosovës U21 po vazhdon përgatitjet për sfidën shumë të rëndësishme kundër Anglisë. Gjenerata e artë kosovare është mbledhur për përgatitje në Hotel Internacional në Prishtinë. Ata sonte janë mbledhur në hollin e hotelit për të analizuar kundërshtarin e radhës. Bashkë me trajnerin, Rafet Prekazi, djelmoshat U21 të Kosovës...
1 2 3 4 5 8
Page 3 of 8