archiveKinë

Lajme

Përkeqësohet situata me përmbytjet në Kinë

Shirat e rrëkeshëm dhe përmbytjet në Kinë vazhdojnë të shkatërrojnë banesat e të mbjella e të zhvendosin miliona banorë nga shtëpitë e tyre. Vetëm lumi i Jancesë akumuloi në një muaj nivelin më të lartë mesatar të reshjeve që nga viti 1961, duke rezultuar në vërshime që deri tani u...
Interesante

Borë e verdhë në Kinë, mund të bie edhe në Kosovë

Disa qytete në veri-perëndim të Kinës janë mbuluar me borë të verdhë, një pamje e rrallë e shkaktuar nga moti i ftohtë dhe ndotja e ajrit në rajon. Video të filmuara nga banorët në rajonin e Xinjiang tregojnë borën e mbuluar edhe nga një shtresë e rërës dhe pluhurit, një...
Fun

Fenomeni i rrallë/ Para ti bije shi i dendur, ai nuk “laget”!

Në këtë video shihet një i ri me motorin e tij i ndalur në mes të rrugës, ndërsa fare pak metra më tej bie shi i dendur. Drejtuesi e ndaloi skuterin dhe vështron shiun që bie furishëm në një pjesë të rrugës përpara tij. Fenomeni i rrallë, i njohur gjithashtu...
Lajme

Sulm me thikë në çerdhe

Të paktën 14 fëmijë janë plagosur në një sulm me thikë në kopshtin e fëmijëve në Chongqing, në jug-perëndim të Kinës. Policia thotë se një grua 39-vjeçare që mbante një thikë kuzhine hyri në shkollë në rrethin Banan të premten në mëngjes, pasi fëmijët ishin në sheshin e lojërave. Motivi...
Interesante

Hapet zyrtarisht ura më e gjatë të detit në botë

Presidenti kinez Xi Jinping hapi zyrtarisht urën më të gjatë të detit në botë gjatë një ceremonie në qytetin jugor të Zhuhai. Megaprojekt prej 20 miliardë dollarësh lidhet më tej me Kinën kontinentale me territoret gjysmë autonome të Hong Kongut dhe Makaut, me një urë rrugore prej 55 kilometrash (34...
Interesante

Shpërthen rrota e automjetit, Nëna fluturon në ajër me foshnjën!

Një nënë dhe foshnja e saj u panë duke fluturuar në ajër, pas shpërthimit të rrotës së një automjeti mallrash. Pamje tronditëse të kapura nga kamerat e sigurisë pranë një dyqanit në Kinë, shfaq disa punëtorë duke e pompuar rrotën. Momente më vonë, rrota shpërthen dhe fluturon në drejtim të...
1 2
Page 1 of 2