archiveKina

Lajme

Shqetësimet e Gjermanisë: Rreziqet dhe kërcënimet nga Kina

Ministri i Brendshëm gjerman, Horst Seehofer, ka thënë Kina fillimisht mbau fshehur informacionet rreth koronavirusit e më pas po ndihmon të gjitha shtetet me barna e gjëra të tjera. “Ne e dimë që kinezët janë të interesuar për sektorët e infrastrukturës sona,” theksoi ministri Seehofer, në një intervistë për gazetën...
Lajme

“Kina kishte gjetur koronavirusin 7 vjet më parë”

Shkencëtarët kinezë gjetën fshehurazi një lloj virusi të ngjashëm me COVID-19 në një minierë të braktisur në vitin 2013, por e mbajtën sekret zbulimin, sipas një raporti të ri tronditës. Një hetim i gazetës britanike ‘Sunday Times’ pretendon se “lloji” më i afërt me koronavirusin u zbulua në një minierë...
Lajme

Kina s’i dëgjon kritikat, hapet panairi i mishit të qenit

Panairi i mishit të qenit është hapur në Yulin të Kinës. Aktivistët e të drejtave të kafshëve shpresojnë se kjo do të jetë hera e fundit që do të zhvillohet pas pandemisë së koronavirusit. Në këtë panair që zgjat 10 ditë, mblidhen mijëra vizitorë që blejnë qentë e ekspozuar në...
Lajme

Në Kinë frikësohen për një valë të re të virusit

Kina raportoi të shtunën 11 raste të reja me coronavirus, përfshirë gjashtë të infektuar vetëm brenda në Pekin, duke ngritur edhe shqetësimin për një “ringjallje” të valës së dytë të kësaj pandemie. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në muajt e fundit, shumica e rasteve të Kinës ishin nga jashtë,...
1 2 3
Page 1 of 3