archiveKimete Berisha

Lajme

“Hamamin del i pari”, Kimete Berisha i reagon Isa Mustafës

Publicistja Kimete Berisha ka reaguar pas deklaratës së kreut të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafës, i cili tha se partia e tij do të dalë e para në zgjedhje, raporton Express. Përmes një postimi në llogarinë e saj në Facebook, Berisha i është përgjigjur Mustafës duke i thënë “hamamin...
Op/Ed

Çka i bie fjala “gërrnaç”?

Nga Kimete Berisha Gërrnaçi është ‘kusia’ Gërrnaç nga arumanishtja (vllehët) do të thotë: ‘Kusi prej bakri’. Kusia (siç dihet me fjalor) është ‘enë e rrumbullakët dhe e thellë, zakonisht prej bakri, me një dorezë si të kovës, që përdoret për të ngrohur ujë, për të mjelë bagëtinë, për të zier...
Op/Ed

Veç shqiptarit i ban vaki edhe musliman edhe islamofob!

Shkruan: Kimete Berisha Si u bë feja islame kaq e 'gjallë'! Të gjitha religjionet lindën në Lindjen e Mesme, edhe 'Zoti' i Perendimit 'lindi' në Lindje! Ka shpjegim logjik kur sheh neveri dhe islamofobi te individë apo grupe të religjioneve dhe besimeve të tjera, të atyre që nuk e duan...
Op/Ed

Qeveria Hoti po na çon në katastrofë!

Nga Kimete Berisha Qeveria Hoti po na çon në katastrofë. Asgjë nuk po funksionon. Nuk ka shtet. Nuk ka Institucione. Nuk ka Ligj që na mbron. Personat e kontaktit nuk po testohen. Nuk të merr kush parasysh nëse lyp çare e u thua aman ndihmë, se ke pasur kontakt me...
1 2 3 4
Page 2 of 4