archiveKFOR

Lajme

Amerika e jep fjalën përfundimtare për tërheqjen e Bondsteel’it

Pas raportimeve të mbrëmshme në media se kinse zyrtarët amerikan u kanë thënë liderëve kosovare se nëse nuk hiqet taksa largohen trupat nga kampi Bondsteel, ka reaguar Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në reagimin e tyre thuhet se ShBA-të mbajnë përkrahjen për KFOR-in dhe praninë e trupave të...
Lajme

A ka gjasa të përsëriten trazirat e marsit në Kosovë?

Komandanti i KFOR-it, Lorenzo D’Adario ka folur për situatën aktuale në Kosovë, zhvillimet politike si dhe prezencën e misionit paqeruajtës në Kosovë. Duke iu bërë thirrje politikanëve të Kosovës dhe atyre të Serbisë për vetëpërmbajtje, ai ka thënë se retorika të dhunës mund të dërgojnë në incidente ndëretnike në vend....
Lajme

Komandanti i KFOR-it: Ushtria e Kosovës u bë në kohën e gabuar

Komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali italian Lorenzo D’Addario, është deklaruar rreth themelimit të ushtrisë së Kosovës.Komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali italian Lorenzo D’Addario, ka thënë se KFOR-i është i gatshëm të ndërhyjë në Kosovë nëse stabiliteti i rajonit është i kërcënuar, shkruan “Pobjeda”. Në një intervistë dhënë për...
Lajme

KFOR’i deklarohet për gjendjen e sigurisë në Kosovë

Misioni i KFOR-it ka thënë se situata në terren është nën kontroll në tërë Kosovën dhe bëri thirrje të shmangen provokimet dhe përmbajtje të deklaratës apo veprimeve që mund të çojnë në përshkallëzim. Në një njoftim për RTK në gjuhën serbe, KFOR vuri në dukje që vazhdimisht monitoron situatën në...
Lajme

Ky është veprimi i fundit i KFOR’it në veri të Mitrovicës

Situata në të dyja anët e Mitrovicës është e qetë. Forca të shtuara të KFOR-it janë vendosur që nga mëngjesi i sotëm në urën kryesore mbi lumin Ibër. Forca të shtuara të KFOR-it janë vendosur edhe në afërsi të urës lindore e cila ndodhet në afërsi të “Lagjes së Boshnjakëve”....
Lajme

Zhvillime të reja në veri, KFOR i vendos tanket tek ura

Forca të shtuara të KFOR-it austriak me tanket e tyre pas një kohe të gjatë janë stacionuar sërish afër urës kryesore të Ibrit në Mitrovicë. Ata janë stacionuar para pak çastesh në këtë vend dhe po qëndrojnë nga ana jugore e urës, ndërsa nga cepi verior përveç policisë nuk vërehen...
Lajme

Pamje të makinave të KFOR-it në veri të Kosovës

Rreth 45 makina të KFOR-it sot rreth orës 10 të mëngjesit janë parë duke shkuar në drejtim të Leposaviqit. Siç raportojn mediat serbe, këto makina janë parë duke bartur edhe pajisje të cilat shërbejnë për të krijuar barriera, dhe ekskavatorë të ndryshëm, dhe makina ndërtimi, transmeton Gazeta Express....
1 2 3 4 5
Page 3 of 5