archiveKaliforni

Interesante

Video e tmerrit: Gruaja nget makinën në mes të zjarrit

Një video e tmerrshme tregon një makinë djallëzore të një gruaje përmes fatkeqësisë vdekjeprurëse të Kalifornisë, ndërsa shkëndijat fluturojnë rreth makinës së saj. Rebecca Hackett, nga Agoura Hills, kishte frikë për jetën e saj ndërsa po udhëtonte përmes zjarrit Ëoolsey të ndezur përgjatë Kanan Road në Malibu gjatë fundjavës. Ajo...
Lajme

Qyteza e zhdukur nga zjarret në Kaliforni, këto janë pamjet tronditëse

Zjarret tragjike në Kaliforni kanë zhdukur një qytezë të tërë. Në Paradise, janë shkrumbuar plot 8 900 shtëpi, ndërkohë në të gjithë zonën pritet të lëshohet alarmi i evakuimit për të paktën 50 mijë persona, pasi flakët gjigande vijojnë të përhapen frikshëm. Një ditë më parë, Kalifornia u vizitua nga...
Lajme

71 të vdekur dhe 1 000 të zhdukur pas zjarreve në Kaliforni

Arriti në 71 numri i përgjithshëm i viktimave pas zjarreve shkatërrimtare që kanë përfshirë prej ditësh Kaliforninë, njoftuan sot autoritetet përgjegjëse lokale. Ndërkohë, numri i të zhdukurve ka arritur në rreth 1 000 persona. Pritet që presidenti amerikan, Donald Trump të vizitojë zonat e prekura nga zjarret. Pritet që presidenti...
Lajme

Trump viziton Kaliforninë e shkatërruar nga zjarri

Presidenti Donald Trump po viziton nga afër përmasat katastrofike të shkatërrimit, ku lista e personave të zhdukur nga zjarri më vdekjeprurës i rënë ndonjëherë në Kaliforninë veriore i ka tejkaluar 1.000 persona, ndërkohë që forcat zjarrfikës vijojnë të luftojnë me vatrat gjigante të zjarrit. ‘’Camp Fire”, i cili u lokalizua...
Lajme

Shkon në 58 numri i të vdekurve nga zjarret në Kaliforni

Shkon në 58 bilanci i viktimave nga zjarret shkatërruese në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe më shumë se 300 të zhdukur. Një burim i katërt zjarri po avancon tani në jug, duke ju bashkuar tre zjarreve që kanë shkatërruar plotësisht zonën në veri të kryeqytetit Sacramento dhe...
Lajme

Rritet në 56 numri i të vdekurve nga zjarret në Kaliforni

Autoritetet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë vazhduar kërkimet për mbetjet mortore të viktimave të zjarrit shkatërrues në Kaliforni. Sipas të dhënave zyrtare, numri i të vdekurve nga zjarri është rritur në 56 persona, tranasmeton Anadolu Agency (AA). Zjarri në Kaliforninë Veriore ka djegur mbi 9.000 objekte dhe...
Lajme

Zjarret në Kaliforni, 25 të vdekur

Mediat e huaja kanë raportuar se vatra e pare ka nisur në Thousand Oaks, ndërsa detyroi autoritetet të urdhëronin evakuimin e 75,000 banesave. Zjarret masive që përfshinë Kaliforninë gjatë ditë të fundit kanë çuar në 25 numrin e viktimave. Bilanci tragjik u rrit me gjetjen e 14 personave të shkrumbuar...
Lajme

Udhëtojnë me veturë mes flakëve dhe i luten Zotit për ndihmë

Një video e publikuar online po bën xhiron e botës. Bëhet fjalë për një familje që po udhëton me veturën e tyre mes një zone pyjore në Paradise, në jug të Kalifornisë, e cila është përfshirë ditët e fundit nga zjarre masive. Videon e regjistroi Brynn Chatfield ndërsa bashkëshorti i...