archiveJosep Borell

Lajme

Vuçiq hyn si nervoz në takim, ia la dorën e zgjatur Borellit

Takimi mes Kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksander Vuciq, ka nisur pa përshëndetje mes tyre. Vuciq, madje, nuk përshëndeti as Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Joseph Borrell, i cili i zgjati dorën. Presidenti serb ka hyrë i fundit në takimin, ku bisedimet do të nisnin pas pak mes tij...
Lajme

BE: Ushtria ruse po bombardon dhe granaton gjithçka në Ukrainë

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian Josep Borrell tha se ushtria ruse po “bombardon dhe granaton gjithçka” në Ukrainë. “Sot, ajo që ne shohim është fytyra e shëmtuar e luftës që shpërthen sërish në kufijtë tanë. Dhe rusët po bombardojnë dhe granatojnë gjithçka: spitale, shtëpi, shkolla. Shumë viktima civile. Është...
Lajme

Borrell: Situata në Bosnjë është më shqetësuese se kurrë

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian tha të dielën se është thellësisht i shqetësuar për tensionet në Bosnje dhe u ka bërë thirrje udhëheqësve që të shmangin shpërbërjen e atij vendi. “Situata në Bosnje është më shqetësuese se kurrë,” tha Josep Borrell, përfaqësuesi i lartë i BE-së për...
Lajme

Borell kërkon heqjen e taksës, paralajmëron vizitë në Prishtinë

Josep Borell do të pasojë Federica Mogherinin në pozitën e Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri. Borell gjithashtu pritet që të jetë edhe kryenegociator në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Se do të trajtojë bisedimet Prishtinë-Beograd me përparësi dhe me shumë konsideratë e ka...
1 2 3
Page 3 of 3