archiveJosep Borell

Lajme

E pazakontë-çfarë mesazhi i dha Borrelli Kurtit me dy orët mbi tavolinë?

Po bëhen katër orë që kur ka nisur takimi në ora 10:00, i Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq me shefin e diplomacisë evropiane, Josep Borrell. Ky takim urgjent mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq, u ndërmjetësua nga shefi i...
Lajme

Vjen reagimi nga Borrell: Serbët të kthehen nëpër institucione, Kosova ta themelojë menjëherë Asociacionin

Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka reaguar ndaj zhvillimeve të fundit në Kosovë, të cilat u krijuan me daljen e serbëve nga institucionet e Kosovës. Në reagimin e Borrell thuhet se, tërheqja e serbëve nuk është zgjidhje e mosmarrëveshjeve aktuale dhe që ky...
Lajme

Borrell: Kemi përgjigjet e palëve për propozimin franko-gjerman

Shefi për Politikë të Jashtme i BE-së, Josep Borrell, ka thënë se Bashkimi Evropian ka marrë përgjigje nga Kosova dhe Serbia për propozimin franko-gjerman. Pas mbërritjes për samitin e G7-ës në Munster të Gjermanisë, ai ka thënë: “Kemi pranuar përgjigje nga të dyja palët. Jemi duke i studiuar ato”. “Jam...
Lajme

Përfundon rundi i dytë i takimit trepalësh

Delegacioni i Serbisë është larguar nga ndërtesa ku janë mbajtur takimet në Bruksel, në kuadër të dialogut me Kosovën. Shefi i Zyrës për Kosovën në Qeverinë serbe, Petar Petkoviq, tha se delegacioni i Serbisë ka “luftuar” për zgjidhje kompromisi, raporton REL. Ai deklaroi për mediat se presidenti serb, Aleksandar Vuçiq,...
1 2 3
Page 2 of 3