archiveJosep Borell

Lajme

Borrell flet për Thaçin: Ne e arrestuam, sa ishte akoma president

Arrestimi i ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, ishte një nga temat për të cilat përfaqësuesi i Lartë për Politika të Jashtme dhe te Sigurisë, Josep Borrell, kishte vendosur të përmendte në fjalimin e tij në Forumin për të Drejtat e Njeriut me temën “Ndaloni mosndëshkimin – Rruga drejt llogaridhënies dhe...
Lajme

Borrell: Versioni i fundit i propozimit franko-gjerman u dorëzua në Prishtinë dhe Beograd

Josep Borrell, shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, ka deklaruar se propozimi final franko-gjerman i është dërguar dje Prishtinës dhe Beogradit. Kryediplomati evropian ka konfirmuar se i dërguari special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, e ka dorëzuar “versionin e fundit të propozimit që është vendosur në tavolinë.” Ky konfirmim...
Lajme

Borrelli paralajmëron Kurtin e Vuçiqin: Tash fillon faza serioze, nëse njëra palë e bllokon – BE e ndërpret procesin

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano ka shpërndarë një deklaratë të lëshuar nga Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell pas arritjes së marrëveshjes për targat në Bruksel me dy kryenegociatorët nga Kosova dhe Serbia. Borrell ka konfirmuar që ditëve të ardhshme do të ftohen për të diskutuar për normalizimin e...
Lajme

Përplasja Kurti-Borrell në Bruksel, ky i fundit mund të mos udhëheq me dialogun Kosovë-Serbi

Me 20 tetor Albanian Post ekskluzivisht publikoi “skenarin e prezantuar për para-marrëveshjen Kosovë-Serbi”. Aty thuhej qartësisht se “pajtimi i parë duhet të arrihet më së largu deri me 24 shkurt” të vitit 2023. Saktësisht një muaj më vonë, i mllefosur pas takimit aspak të pëlqyeshëm me krye-diplomatin evropian, Albin Kurti...
Lajme

Reagon sërish Josep Borrell, tregohet i prerë ndaj Kosovës dhe Serbisë

BE-ja duhet të shmangë krijimin e ‘varësive’ të reja dhe të ofrojë një alternativë për vendet partnere ndërsa riformulon qasjen e saj diplomatike pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, tha për EURACTIV kryediplomati i bllokut Josep Borrell, raporton Paparaci. Përveç kësaj, shefi i diplomacisë së BE-së foli edhe për dialogun...
Lajme

Borrell deklarohet përsëri, befason me postimin e tij të fundit

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka njoftuar për bisedën që e ka zhvilluar sot me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pas zhvillimeve në Bruksel. Borrell ka thënë se e ka informuar Stoltenberg lidhur me rezultatet dëshpëruese nga takimi sot ndërmjet Kosovës dhe...
1 2 3
Page 1 of 3