archiveJens Stoltenberg

Lajme

Jens Stoltenberg përseri godet FSK’në: Misioni i KFOR-it në Kosovë vazhdon të jetë i pandryshuar, bazuar në rezolutën 1244

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë të enjten se NATO-ja është shumë e përkushtuar për të ruajtur stabilitetin e Ballkanit Perëndimor. Sa i përket Kosovës, ai ka thënë se pas transformimit të Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri, NATO-ja është duke rishikuar shkallën e bashkëpunimit me...
Lajme

Stoltenberg me mesazh të fuqishëm për Ushtrinë e Kosovës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se krijimi i Ushtrisë është çështje për të cilën vendos Kosova, megjithatë ai thotë se NATO e ka bërë të qartë që një lëvizje e tillë po bëhet në kohë të papërshtatshme, shkruan Gazeta Express. Këto deklarata sekretari i NATO-s i...
Lajme

Stoltenberg i telefonon Haradinajt: FSK-ja po evoluon, do ta rishqyrtojmë angazhimin e NATO’s

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, lidhur me ushtrinë. Sipas një njoftimi për media nga NATO-ja, thuhet se Stoltenberg e ka njoftuar Haradinajn se “Këshilli Veri-Atlantik pati një diskutim fillestar mbi ligjet e miratuara së fundmi mbi transicionin...
Lajme

Reagon NATO-ja pas themelimit të ushtrisë së Kosovës

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka reaguar pas formimit të ushtrisë së Kosovës, duke shprehur keqardhje që ky vendim u bë pavarësisht shqetësimeve të NATO-s si dhe, sipas tij, vendimi i sotëm nuk duhet të rrisë tensione në rajon. “Sot, institucionet në Kosovë kanë njoftuar miratimin e tre...
Lajme

Deklarata e Stoltenbergut për Ushtrinë nuk është një “JO”

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se qëndrimi i Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri, nuk është kundër këtij procesi. “Nuk ka kërkesa për të mos u bërë ushtria. Qëndrimi i Stolenbergut nëse e lexojmë mirë...
Lajme

Sekretati i Natos komenton idenë e korrigjimit të kufijve Kosovë-Serbi

NATO mbështet fuqimisht dialogun Beograd-Prishtinë dhe kur bëhet fjalë për rregullime të mundshme kufitare, shpresohet që të dy palët do të gjejnë një zgjidhje të pranueshme. Kështu tha sot në Bruksel sekretari i përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, në prag të takimit të shefave të vendeve anëtare të Aleancës Veri-atlantike,...