archiveJarinje

Lajme

Lajmi i fundit nga pikëkalimet në Jarinjë e Bërnjak

Komandanti i misionit të KFOR-it të drejtuar nga NATO, Gjeneral Major Franco Federici, vizitoi njësitë e KFOR-it të vendosura në pikat e kalimit Jarinjë dhe Bërnjak në veri të Kosovës. Sipas marrëveshjes së arritur në Bruksel mes delegacionit të Kosovës dhe Serbisë, për dy javët e ardhshme trupat e KFOR-it...
Lajme

Lirohen pikat kufitare në Jarinje e Bernjak, largohen barrikadat

Pas 13 ditësh, kamionët që ishin të vendosura afër pikës kufitare në Jarinje, kanë filluar të largohen dhe të lirojnë qarkullimin për automjete. Në Bërnjak pak më herët kamionët serb liruan rrugën, kurse tash kanë filluar edhe në Jarinje, raporton Indeksonline. KFOR-i tashmë është duke përkujdesur për sigurinë në këto...
Lajme

Lajmi i fundit nga pika kufitare në Jarinje

Sot janë bërë tetë ditë nga vendosja e reciprocitetit me targa të veturave ndaj Serbisë. Nga pamjet e dërguara për klankosova.tv, shihet një automjet i KFOR-it polak rrugës për në pikën kufitare të Jarinjës. KFOR-i në ditët e fundit ka rritur numrin dhe kohëzgjatjen e patrullimeve rutinore në të gjithë...
Lajme

Lajmi i fundit nga situata aktuale në Jarinje, rritet numri i protestuesëve

Dy autobusë me targa të Beogradit janë parë para pak minutash teksa zbarkojnë mbi 100 protestues në Jarinjë. “Jepi zë” ka siguruar pamje nga Jarinja, ku shihen dy autobusë teksa lëshojnë protestuesit. Në të njëjtët autobusë kanë hipur protestuesit e tjerë që deri atëherë ishin në tendat e vendosura në...
Lajme

Zhvillime në veri, kjo është gjendja aktuale në Jarinje

Dhjetëra ushtarë të KFOR-it dhe dy automjete të tyre kanë ndaluar në fillim të barrikadave në drejtim të Jarinjës. Ata po qëndrojnë aty, duke vëzhguar situatën dhe nuk dihet nëse janë pjesë e ndonjë plani për ndërhyrje. Mësohet se një situatë e ngjashme me KFOR-in po ndodh edhe në drejtim...
Lajme

Lajmi i fundit: Kjo është situata aktuale në Jarinje

Gjatë ditës së sotme në pikën kufitare në Jarinjë, situata është më e qetë se në ditët e fundit, ku kemi parë mes kufirit mes Kosovës dhe Serbisë, në zonën përtej Kosovës edhe avion ushtarak të prodhimit rus Migë. Teksa, në ajër nuk ka pasur ndërhyrje as nga ana e...
Lajme

KFOR-i paraqitet në veri

Në pikat kufitare mes Kosovës dhe Serbisë, në Jarinje dhe Bërnjak, për të tetën ditë me radhë vazhdojnë të jenë të vendosura Njësitë Speciale të Policisë së Kosovës, si dhe protestuesit serbë. Një situatë e tillë në veri vjen pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për vendosjen e reciprocitetit me...
1 2
Page 1 of 2