archiveIzraeli

Lajme

Kryeministri i Izraelit telefonoi Zelenskyn pas takimit me Putin

Kryeministri i Izraelit Naftali Bennett, ka flutuar sot drejt Moskës për ta takuar presidentin rus Vladimir Putin, në një përpjekje të re për ta bindur atë që ta ndal luftën në Ukrainë. Korrespondentja e CNN për Izrael, Hadas Gold ka dhënë detaje nga takimi, duke raportuar se takimi mes Bennett...
Lajme

Jeremiq për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike Kosovë-Izrael: Poshtërim pas poshtërimi për Serbinë

Kryetari i Partisë Popullore dhe Qendrës për Bashkëpunim Ndërkombëtar dhe Zhvillim të Qëndrueshëm (CIRSD) Vuk Jeremiq, vendosjen e marrëdhënieve diplomatike ndërmjet Kosovës dhe Izraelit e ka cilësuar si një poshtërim të madh për Serbinë. Kreu i partisë opozitare në Serbi dhe ish-Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Jeremiq ka...
Lajme

Vlora Çitaku e shpërndan këtë postim të Albin Kurtit

Ambasadorja e Republikës së Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku ka shpërndarë një postim të kreut të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti. Në llogarinë e tij në rrjetin social Twitter, Kurti shkroi se shpreson në thellim të bashkëpunimit të politikave me shtetin e Izraelit. “E mirëpresim lajmin e mirë të zyrtarizimit të...
Lajme

Cakërrohen gotat, në Kosovë festohet pas njohjes nga Izraeli

Kosova dhe Izraeli i kanë vendosur marrëdhëniet diplomatike mes tyre, duke e zyrtarizuar njohjen e ndërsjellë përmes një ceremonie virtuale ku morën pjesë dy ministrat e Jashtëm të të dy vendeve. Pas ceremonisë virtuale, në një ambient me flamuj të Kosovës dhe Izraelit, por edhe flamurin e SHBA-së, janë parë...
Lajme

Izraeli zyrtar zbulon pllakatën e Ambasadës së Kosovës në Jerusalem

Shteti i Kosovës dhe Izraelit sot shënuan themelimin e marrëdhënjeve diplomatike. Ministri i Punëve të Jashtme, Gabi Ashkenazi, përmes platformës Zoom ka zbuluar pllakatën që Izraeli zyrtar ka përgatitur për Ambasadën e Kosovës që do të hapet brenda pak javësh në Jerusalem, shkruan Indeksonline. Ky është njëri nga sukseset më...
Lajme

Zyrtarizohen marrëdhëniet diplomatike mes Kosovës dhe Izraelit

Kosova dhe Izraeli kanë zyrtarizuar marrëdhëniet diplomatike mes vete. Përmes një ceremonie virtuale, ministrja në detyrë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministri i Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi, kanë nënshkruar dokumentin ku thuhet se të dyja shtetet vendosin marrëdhënie diplomatike, për të rritur bashkëpunimin...
Lajme

Kosova dhe Izraeli më 1 shkurt lidhin marrëdhënie diplomatike

Ministria e Punëve të Jashtme e Kosovës ka bërë të ditur se Kosova dhe Izraeli më 1 shkurt lidhin marrëdhënie diplomatike. Në njoftimin për media thuhet se Republika e Kosovës po hyn në një etapë të re historike me shtetin e Izraelit. “Shtetësia dhe subjektiviteti ndërkombëtar i Kosovës po konsolidohet...
Lajme

Çfarë i bëri bashkë Hotin, Thaçin, Kurtin e Osmanin

Viti i ri hebraik i ka bërë bashkë në një sallë presidentin Thaçi, kryeparlamentaren Osmani, kryeministrin Hoti dhe liderin e VV’së, Albin Kurtin. Pas tyre shihen edhe politikanë të tjerë. Në ngjarjen e organizuar për nder të vitit të ri hebraik, ku po pritet një mesazh i kryeministrit izraelit, Benjamin...
Lajme

Izreali lëshon komunikatë shtypi pas një vendimi të Qeverisë së Kosovës

Dje Qeveria e Kosovës, në mbledhjen e mbajtur, ka marrë vendim që të bëhet pjesë e vendeve kundër antisemizmit. Për këtë, Ministria e Punëve të Jashtme të Izrealit ka lëshuar komunikatë shtypi. Zëdhënësi i ministrisë së Jashtme të Izraelit, Lior Haiat, ka falëndëruar Kosovën, qeveria e së cilës mori vendim...
1 2
Page 1 of 2