archiveItalia

Lajme

Vaksina antiCOVID, doza e tretë drejt zyrtarizimit

Qiproja dhe Italia u bënë vendet e fundit në Evropë që njoftuan se do të nisin aplikimin e dozave përforcuese të vaksinave kundër koronavirusit. Autoritetet italiane thanë se duke filluar nga fundi i shtatorit do të ofrojnë dozën e tretë për grupet më të cenueshme, siç janë ata me sistem...
Lajme

Ky vend rikthen masat e ashpra pas rritjes së rasteve me koronavirus

Rregulla më të ashpra të socializimit do ritkhehen në Itali, për të luftuar rritjen e rasteve  me koronavirus, transmeton Gazeta Metro. Kryeministri italian Giussepe Conte, njoftoi se një maksimum prej 6 personave do lejohen të ulen së bashku në restorante dhe bare. Masat të tjera të koronavirusit përfshijnë edhe: -Kryebashkiakët...
Lajme

Miratohen masat e reja kundër Covid-19 në Itali, ja cilat janë ato

Qeveria e Italisë vendosi në zbatim masat e reja të rrepta për shkak të rritjes së shpejtë të numrit të rasteve ditore me koronavirusin e ri (COVID-19) në javën e fundit, transmeton Anadolu Agency (AA). Dekreti i nënshkruar nga kryeministri Giuseppe Conte dhe ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, përfshin masa...
Interesante

Italia do t’iu dhurojë tokë çifteve me tre fëmijë

Italia po planifikon që prej vitit të ardhshëm t'iu dhurojë parcela çifteve që lindin fëmijën e tretë. Partia e së djathtës ekstreme, Liga, ka futur në projektin buxhetor të vitit 2019 mbështetjen e atyre që lindin fëmijën e tretë gjatë viteve 2019-2021, transmeton Koha.net. Italia ka shkallën më të ulët...
Lajme

Nëse prindërit kanë fëmijën e tretë, shteti i jep truall

Qeveria e Italisë planifikon të shpërblejë prindërit që kanë fëmijën e tretë, duke u dhënë atyre një copë tokë si përpjekje për të ndryshuar shkallën e lindjeve të vendit. Plani, i përgatitur nga Liga e ekstremit të djathtë dhe e përfshirë në projekt-buxhetin për vitin e ardhshëm, parasheh që shteti...