archiveINTERPOL

Lajme

Diplomacia serbe shpall fitoren!

Synimet e kamotshme të Kosovës që të jetë pjesë e organizatës më të madhe ndërkombëtare për bashkëpunim policor – INTERPOL me shumë gjasa do të dështojnë edhe këtë vit. Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq ka thënë sot se diplomatët serbë janë udhëzuar nga Ministria e Punëve të Jashtme të...
Lajme

Kosovën e pret “dështimi spektakolar” në INTERPOL

Prishtina zyrtare ka marrë mesazhin ndërkombëtar se nuk do t’ia dalë në mësymjen për t’u anëtarësuar sivjet në Organizatën Ndërkombëtare të Policisë (INTERPOL), por me këmbënguljen e kryeministrit në detyrë, Ramush Haradinaj, deri tash nuk e ka tërhequr aplikacionin që e ka deponuar qysh në janar. Një nga zëvendësit e...
Lajme

Pacolli për Interpol: Diplomacia serbe pati vajza të bukura

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli ka deklaruar se në votimin për anëtarësimin e Kosovës në Interpol, Serbia përdori një mënyrë specifike të lobimit. Sipas Pacollit, ka pasur vajza te bukura serbe që u janë afruar diplomatëve me zarfe. Pacolli gjatë raportimit para Komisionit për Punë të Jashtme ka...
Lajme

Kandiç: Serbia përdori metoda perverse kundër Kosovës në Interpol

Themeluesja e Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiç, ka thënë se Serbia ka përdorur metoda perverse kundër anëtarësimit të Kosovës në Interpol. Në një intervistë të dhënë për gazetën serbe “Danas”, Kandiç tha se është i turpshme strategjia e Serbisë për të penguar anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare....
Lajme

Deda: Kosova dikur ka pasur diplomaci, sot e ka marr ‘teposhtën’

Deputeti nga Alternativës, Ilir Deda po e konsideron se shteti i Kosovës ka marr “teposhtën” që mbas luftës kur vije në fjalë diplomacia. Sipas tij, dështimi i Kosovës për anëtarësim në Interpol është tregues se çfarë diplomatësh të dobët kemi, e një gjendje e tillë është që nga dështimi në...
Lajme

Edita Tahiri e zbulon se kur Kosova do të anëtarësohet në Interpol

Sipas saj, Kosova do të bëhet anëtare e Interpolit, mirëpo kjo kërkon ndryshime në politikbërje nga diplomacia e Kosovës. Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, përmes një postimi në Facebook, ka deklaruar se Interpoli dështoi duke lejuar të triumfoj politika e krimit e sponsorizuar nga Serbia. Sipas saj, Kosova do të...
Lajme

Vendet që votuan kundër pranimit të Kosovës në Interpol

Pas dështimit të Kosovës për t’u pranuar në organizatën e policisë ndërkombëtare e njohur si Interpol, mediat serbe kanë publikuar listën e vendeve që kanë votuar kundër, pro si dhe të atyre që kanë abstenuar. Kujtojmë se për pranimin e Kosovës në Interpol është votuar dje (e martë) në Asamblenë...
Lajme

Miliona euro të shpenzuara huq në lobim për dështim në Interpol

Fondet milionëshe për lobim nuk i kanë sjellë Kosovës anëtarësimin në Organizatën Ndërkombëtare të Policisë – Interpol, e madje as fondi shtesë prej më shumë se 1 milion euro, të cilin e ka ndarë Qeveria e Kosovës vetëm një muaj më parë, për siç është thënë, menaxhimit efektiv të aktiviteteve...
Lajme

Veriu i Mitrovicës feston për dështimin e hyrjes së Kosovës në Interpol

Pas konferencës së jashtëzakonshme në Beograd, të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe të ministrit të Jashtëm të këtij vendi, Ivicia Daçiq, në rrugët pjesës veriore të Mitrovicës po festohet për dështimin e anëtarësimit të Kosovës në Interpol, njofton KoSSev. Sipas këtij portali në gjuhën serbe, kolona automobilash me flamuj...
Lajme

Deputetja e Vetëvendosjes kërkon dorëheqje masive

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, ka reaguar pas dështimit të anëtarësimit të Kosovës në INTERPOL. Ajo ka kërkuar nga kryeministri Ramush Haradinaj që të japë dorëheqje. Pacolli ka shkruar në Facebook se Haradinaj së bashku me ministrat dhe zëvendësministrat duhet të japin dorëheqje, e sipas saj sa më herët...
Lajme

Amerika deklarohet pas dështimit të Kosovës për anëtarësim në INTERPOL

Ambasada e SHBA-së në Prishtinë është deklaruar në lidhje me dështimin e Kosovës për t’u anëtarësuar në Interpol. SHBA-ja thotë se Policia e Kosovës është institucion i integruar plotësisht dhe i aftë, që ka dëshmuar qartazi se ka ndihmuar në shpërbërjen e rrjeteve ndërkombëtare terroriste, të krimeve kibernetike, narkotikëve, armëve...
Lajme

Shefi i Policisë: Ka humbur INTERPOL-i, jo ne

Edhe shefi i Policisë, Rashit Qalaj, pati disa fjalë për të thënë pas dështimit të anëtarësimit në INTERPOL. Qalaj thotë se dështimi nuk ka të bëjë me Policinë, por kryekëput me politikën. Ndërsa, sipas shefit të Policisë, INTERPOL ka humbur shumë duke mos u bërë Policia e Kosovës pjesë e...
1 2 3
Page 1 of 3