archiveIbrahim Rugova

Ibrahim Rugova
Lajme

Incizim i rrallë: Ibrahim Rugova në Mbrëmjet Poetike të Strugës

Një incizim i rrallë nga Arkivi i RTP-së e shfaqë Ibrahim Rugovën në Mbrëmjet poetike në Strugë. Rugova, studiues e shkrimtar, një intelektual i rrallë, disa herë ka qenë pjesëmarrës në këto mbrëmje. Në këtë incizim ai flet për rëndësinë e kësaj ngjarjeje letrare ku kanë parakaluar plot figura eminente...
Lajme

Çfarë mendonte Ibrahim Rugova për Albin Kurtin?

Adnan Merovci, bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova, ka folur për raportet që kishte ky i fundit, me Albin Kurtin, pretendent aktual për Kryeministër të Kosovës. Meqë aktualisht LDK e VV po negociojnë për një marrëveshje bashkëqeverisëse, Adnan Merovci ka përmendur raportet mes Rugovës dhe Kurtit, duke...
Lajme

Qosja: Ndaleni vajtimin pse Handkes iu dha Nobeli, edhe Ibrahim Rugova ka kërkuar ndaljen e bombardimeve

Teoricieni i letërsisë dhe shkrimtari Rexhep Qosja në një shkrim të gjatë ka kritikuar të gjithë ata që reaguan pse çmimi Nobel iu dha shkrimtarit Peter Handke. Pavarësisht se kundër përzgjedhjes së Nobelit reaguan nga mbarë bota, përfshirë shkrimtarë botërorë, media dhe persona publikë me influencë në shkallë ndërkombëtare, pastaj...
Lajme

Foto e rrallë e Ibrahim Rugovës i qeshur pranë Albin Kurtit

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova dhe lideri i VV-së, Albin Kurti, dikur njiheshin për afërsinë në idealin dhe luftën kundër Serbisë Në një fotografi që qarkullon në rrjetet sociale, shihet ish-presidenti Rugova, Xhemajl Mustafa, këshilltar për informim i Presidentit dhe Albin Kurti, Bujar Dugolli, e Driton Lajqit dhe një person...
Lajme

Albin Kurti befason me këto fjalë për Ibrahim Rugovën

Albin Kurti, kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, ka thënë në një tubim në Istog se historia do të tregojë për secilin e për gjithçka, njofton Klan Kosova. “Historia do të shkruajë për figurat e ekzistencës paqësore, historia do të shkruajë edhe për Ibrahim Rugovën që lindi dhe u rrit...
Lajme

Mustafa: Kemi vetëm një shtet dhe ky shtet është i Ibrahim Rugovës

Lidhja Demokratike e Kosovës ka nisur fushatën sot në kryeqytet. Lideri i kësaj partie, Isa Mustafa gjatë fjalimit të tij para tubimit madhështor në sheshin “Ibrahim Rugova” ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës është mbajtur unik dhe është familja ma e madhe LDK-së. “Ne kemi ecur s’bashku me juve,...
1 2 3 4 5 10
Page 3 of 10