archiveIbrahim Rugova

Lajme

Çfarë ndodhi me veturat e blinuara të Presidentit Rugova?

Që nga viti 2011 veturat e blinduara të Presidentit Ibrahim Rugova janë jashtë përdorimit, ndodhen të parkuara në oborrin e Kuvendit të Kosovës. LDK’ja ka kërkuar që veturat e Rugovës të konservohen e të vendosen në muze Veturën që dikur barte presidentin e Kosovës, tash është mbuluar me pluhur. Në...
ShowBiz

Adelina Ismajli kujton Ibrahim Rugovën me këtë fotografi

Edhe këngëtarja Adelina Ismajli nuk kishte se si të mos e përkujtonte idhullin e saj në këtë përvjetor të vdekjes së tij. Sot janë bërë 14 vjet prej kur është ndarë nga jeta Presidenti historik i Kosovës dhe jo vetëm personazhe të politikës kanë kujtuar atë në përvjetorin e vdekjes...
ShowBiz

Meda publikoi këngën kushtuar presidentit Rugova

"President Rugova", kënga e Medës për presidentin historik Personazhe të shumta jo vetëm nga politika, por edhe nga fushat tjera e kanë vlerësuar lartë figurën e presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova, në 14-vjetorin e vdekjes së tij. Në nderim të veprës së tij, këngëtari i mirënjohur shqiptar, Meda publikoi...
Lajme

Kurti në 14 vjetorin e vdekjes së Rugovës: Ishte intelektual, humanist, shqiptar i urtë që e do popullin e vet

Albin Kurti, kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje njëherësh mandatar për Kryeministër të Kosovës e ka kujtuar ish -presidentin Ibrahim Rugova në 14 vjetorin e vdekjes. Ai në Facebook shkruan se Rugova ishte kritik letrar i kalimit nga strukturalizimi te post-strukturalizmi francez gjatë viteve ‘70, intelektual i angazhuar e humanist që ka...
Lajme

Thaçi: Miqësia me ShBA’në e perëndimin janë vlera të trashëgimisë së presidentit Rugova

Kreu i shtetit, Hashim Thaçi, ka kujtuar ish-presidentin Ibrahim Rugova në 14-vjetorin e vdekjes. Thaçi përmes një postimi në Facebook, ka vlerësuar kontributin e ish presidentit Rugova, duke thënë se politika paqësore dhe miqësia me ShBA-në e Perëndimin janë vlera të përhershme të trashëgimisë së Presidentit Rugova shkruan Periskopi. Postimi...
Ibrahim Rugova
Lajme

Incizim i rrallë: Ibrahim Rugova në Mbrëmjet Poetike të Strugës

Një incizim i rrallë nga Arkivi i RTP-së e shfaqë Ibrahim Rugovën në Mbrëmjet poetike në Strugë. Rugova, studiues e shkrimtar, një intelektual i rrallë, disa herë ka qenë pjesëmarrës në këto mbrëmje. Në këtë incizim ai flet për rëndësinë e kësaj ngjarjeje letrare ku kanë parakaluar plot figura eminente...
Lajme

Çfarë mendonte Ibrahim Rugova për Albin Kurtin?

Adnan Merovci, bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova, ka folur për raportet që kishte ky i fundit, me Albin Kurtin, pretendent aktual për Kryeministër të Kosovës. Meqë aktualisht LDK e VV po negociojnë për një marrëveshje bashkëqeverisëse, Adnan Merovci ka përmendur raportet mes Rugovës dhe Kurtit, duke...
Lajme

Qosja: Ndaleni vajtimin pse Handkes iu dha Nobeli, edhe Ibrahim Rugova ka kërkuar ndaljen e bombardimeve

Teoricieni i letërsisë dhe shkrimtari Rexhep Qosja në një shkrim të gjatë ka kritikuar të gjithë ata që reaguan pse çmimi Nobel iu dha shkrimtarit Peter Handke. Pavarësisht se kundër përzgjedhjes së Nobelit reaguan nga mbarë bota, përfshirë shkrimtarë botërorë, media dhe persona publikë me influencë në shkallë ndërkombëtare, pastaj...
Lajme

Foto e rrallë e Ibrahim Rugovës i qeshur pranë Albin Kurtit

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova dhe lideri i VV-së, Albin Kurti, dikur njiheshin për afërsinë në idealin dhe luftën kundër Serbisë Në një fotografi që qarkullon në rrjetet sociale, shihet ish-presidenti Rugova, Xhemajl Mustafa, këshilltar për informim i Presidentit dhe Albin Kurti, Bujar Dugolli, e Driton Lajqit dhe një person...
Lajme

Albin Kurti befason me këto fjalë për Ibrahim Rugovën

Albin Kurti, kandidati për kryeministër nga Lëvizja Vetëvendosje, ka thënë në një tubim në Istog se historia do të tregojë për secilin e për gjithçka, njofton Klan Kosova. “Historia do të shkruajë për figurat e ekzistencës paqësore, historia do të shkruajë edhe për Ibrahim Rugovën që lindi dhe u rrit...
1 2 3 7
Page 1 of 7