archiveGripi

Shëndeti

​Si të njihni simptomat e gripit

Të infektohesh me një virus në grup, veçanërisht kur është në aktivitet të plotë, nuk është e vështirë. Mjafton që dikush i infektuar të teshtijë ose të kollitet drejt jush dhe ju të thithni grimcat e ndotura. Thjesht, prekja e objekteve që janë të ekspozuar ndaj virusit, dhe më pas...
Lajme

Në kohën e pandemisë, qytetarët po përballën edhe me këtë gjë

Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale,...
Shëndeti

​Hudhra për luftimin e gripit dhe forcimin e imunitetit

Hudhra është ndër ushqimet e preferuara për konsumim, në luftën kundër gripit. Duke konsumuar dy apo tre pjesë hudhre, jo vetëm që do ta lehtësoni gripin por edhe do të rrisni imunitetin. Nëse dëshironi që të pini një çaj hudhre, mund t’i shtoni mjaltë për t’ia “zbutur” shijen. Hudhra mund...
Shëndeti

Mënyra se si ta ndalni gripin ende pa u zëne

Më poshtë keni këshilla me vlerë se si ta parandaloni gripin dhe të ftohtin pa ardhur akoma. Merrni mjaftueshëm vitamin D Studimet tregojnë se vitamina D aktivizon mbrojtjen e trupit ndaj infeksione. Për ta marrë nga ushqimet është pak e vështirë, por mund të merrni suplemente me recetën e mjekut....