archiveGreva

Lajme

Nagavci: Janë tetë të shtuna që do të mbahet mësim (VIDEO)

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci, ka thënë se për tetë të shtuna do të mbahet mësimi që humbën fëmijët gjatë grevës. Nagavci, në Info Magazine në Klan Kosova, bëri të ditur se nga dy të shtuna në muaj fëmijët do të mbajnë kompensimin e mësimit, njofton Klankosova.tv. “Janë vetëm tetë...
Lajme

Kryetarët e komunave kërkojnë që kompensimi i orëve të humbura të bëhet çdo ditë me nga një ore shtesë

Bordi i Asociacionit të Komunave të Kosovës i ka dërguar sot një kërkesë Ministres së Ministrisë së Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit znj. Arbërie Nagavci lidhur me formën dhe mënyrën e zëvendësimit dhe kompensimit të orëve të humbura në sistemin arsimor gjatë kohës së grevës. Në këtë kërkesë, të nënshkruar...
Lajme

Haradinaj: Mësuesit janë engjëjt tanë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës që t’i qëndrojë afër mësimdhënësve. Ai tha se të njëjtit janë “engjëj të Kosovës” dhe nuk duhet që ata të bëhen target i luftës politike në vend. Në seancën e sotme të Kuvendit, Haradinaj tha...
Lajme

SBASHK’u ultimatumtë ri Hekuran Muratit: Deri nesër ka afat

Sindikalistët po presin një arsyetim nga Hekuran Murati pse ua ndali mësuesve rrogat, për të ndërmarrë tutje hapa ligjorë. Rrahman Jasharaj thotë se mësuesit janë të shqetësuar dhe ndihen të ndëshkuar, ndërsa SBASHK u ka bërë edhe një kërkesë bankave, ku mësuesit pa rroga kanë kredi. Kryesindikalisti Rrahman Jasharaj, në...
Lajme

Kushaj i SBAShK-ut: Nuk besoj që do ta rikthejmë grevën (VIDEO)

Anëtari i kryesisë së SBAShK-ut, Reshit Kushaj, deklaroi se nuk beson që do të rikthehen në grevë nëse nuk ekzekutohen pagat për mësimdhënësit grevistë. Për emisionin Info Magazine në Klan Kosova, ai megjithatë u shpreh se vendimin do ta marrë udhëheqja e SBAShK-ut së bashku me anëtarësinë e vet. “Propozimet,...
Lajme

Hekuran Murati: S`ka paga për grevistët

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati, është deklaruar lidhur me ekzekutimin e pagave të shtatorit për mësimdhënësit. Murati tha se sa i përket pagve për grevistët do të zbatojnë ligjin përkatës. “Do ta zbatojmë ligjin sa i përket pagave për grevistët”, ka thënë shkurt Muratim shkruan KosovaPress përcjell...
Lajme

Çka mund të ndodh nëse nuk dalin sot pagat e mësuesve?

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, (SBAShK), Rrahman Jasharaj, ka thënë dje se nëse nuk procedohen pagat deri me 5 tetor, mund të kthehen sërish në grevë. Jasharaj tha se vendimin e Qeverisë për mosekzekutimin e pagave për mësimdhënësit grevistë e cilësojnë si dëshirë të kësaj të fundit për...
1 2 3 10
Page 1 of 10