archiveGjykata Speciale

Lajme

Specialja nuk ndalet, tani fton ish-deputetin e PDK-së

Ish-deputeti i PDK-së, Latif Gashi është ftuar nga Gjykata Speciale për intervistim. Lajmi është konfirmuar nga Gashi përmes një statusi në Facebook. Ai tha se do të paraqitet për intervistim më 27 gusht. “Ju njoftoj se sot kam pranuar një thirrje telefonike nga një hetues për intervistim nga Gjykata Speciale...
Lajme

Ali Ahmeti ftohet nga Gjykata Speciale

Kryetari i Bashkimi Demokratik për Integrim Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se është ftuar nga Gjykata Speciale. Ahmeti konfirmoi se do t’i përgjigjet kësaj ftese. “Po, është e vërtetë. Më ka ftuar Specialja dhe do të shkoj”. Siç bën të ditur TV 21 në Maqedoninë e Veriut, ai është...
Lajme

‘Izolohet’ Presidenti

Presidenti Hashim Thaçi, është izoluar nga brenda e nga jashtë. Që prej kohës kur Gjykata Speciale ka treguar për aktakuzën kundër tij, Thaçin nuk e ka takuar kryeministri Avdullah Hoti e as kryeparlamentarja Vjosa Osmani, sikur që komunikimit me të i kanë vënë bllok edhe disa prej misioneve ndërkombëtare të...
Lajme

Pieter Feith komenton propozim-aktakuzën ndaj Thaçit dhe Veselit

Ish-shefi i zyrës civile ndërkombëtare në Kosovë Pieter Feith i ka duartrokitur gatishmërisë së presidentit Hashim Thaçi për t’iu përgjigjur Gjykatës Speciale sepse në këtë mënyrë sipas tij Kosova mund ta lirojë vetën nga akuzat për çfarëdo që mund të ketë ndodhur gjatë luftës. Feith në një intervistë për RTK’në...
Lajme

Intervistimi i Thaçit në Hagë, reagon Rama

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka reaguar pas kthimit të presidentit të Kosovës nga Haga ku u intervistua për katër ditë. Rama ka zgjedhur të publikoj në Facebook një foto të Thaçit nga pritja që iu bë në Morinë, derisa gjithashtu ka cituar fjalët e Thaçit. Bashkëngjitur me flamujt e...
Lajme

Thaçi deklarohet pas ardhjes në Kosovë

Presidenti Hashim Thaçi këtë mbrëmje arriti në Kosovë pas kthimit nga Haga ku u intervistua për katër ditë me radhë. Në pikën kufitare në Morinë, presidenti Thaçi u prit nga organizatat e dala nga lufta e UÇK’së dhe qytetarë të shumtë. Në kufi Thaçi i përshëndeti me dorë, ndërkohë nëpërmjet...
Lajme

Grupe qytetarësh dalin në kufi për ta pritur Thaçin

Grupe qytetarësh nga vende të ndryshme, kanë shkuar në pikën kufitare në Morinë për ta pritur presidentin, Hashim Thaçi, i cili pritet të mbërrijë në Kosovë. Ai ateroi nga Holanda në Tiranë pas intervistimit katër ditor që kishte nga Dhomat e Specializuara në Hagë. Qytetarët në Morinë thanë se kanë...
1 2 3 4 15
Page 2 of 15