archiveGjykata Speciale

Lajme

Ky është i ftuari i parë i Gjykatës Speciale për vitin 2020

Ish- pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Agron Limani, është i ftuari i radhës nga Gjykata Speciale. Këtë e ka bërë të ditur vetë Limani përmes një postimi në ‘Facebook’. Ai nuk ka treguar se në çfarë cilësie është ftuar. Ky është postimi i tij i plotë: Pasi është bërë...
Lajme

Ramiz Lladrovci flet pas intervistimit nga Specialja

Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci, në një intervistë për Periskopin ka folur edhe për çështjen e Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë.  Ditë më parë, Lladrovci kishte marrë ftesë për intervistim nga prokurorët e kësaj gjykate. Ai ishte ftuar në cilësinë e dëshmitarit ndërsa për Periskopin shprehet...
Lajme

Vjen ftesa e tretë nga Specialja brenda ditës

Ish-ushtari i UÇK-së, Xhavit Elshani, ka thënë se është ftuar nga Gjykata Speciale në cilësinë e dëshmitarit. Këtë e bëri ai të ditur me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, transmeton Klan Kosova. “Desha të njoftoj opinionin, miqtë, shkotë dhe bashkluftëtarët se sot më datë 09. 11. 2019...
Lajme

Kadri Veseli ftohet nga Gjykata Speciale

Kryetari i PDK’së dhe njëri nga themeluesit e UÇK-së, Kadri Veseli, ka bërë me dije që është ftuar nga Gjykata Speciale për intervistim më 4 dhjetor. “Si një nga udhëheqësit e UCK-së unë sot kam pranuar ftesë nga Dhomat e Specializuara për t’u intervistuar në Hagë. Ashtu sic jam zotuar,...
Lajme

70 të ftuarit e Gjykatës Speciale

Numri i atyre që janë ftuar nga Gjykata Speciale, llogaritet të jetë mbi 100. Ndërsa, është konfirmuar se rreth 70 emra që janë ftuar nga kjo Gjykatë, në cilësi të ndryshme. Gjykata Speciale ditëve të fundit ka intesifikuar ftesat, kryesisht të ushtarëve të ish – UÇK-së për tu intervistuar nga...
Lajme

Ish-kreu i FSK’së ftohet nga Specialja

Ish kreu i FSK-së, Kadri Kastrati ka marr ftesën sot nga Gjykata Speciale për tu intervistuar. Kastrati këtë e bëri të ditur përmes një postimi në facebook ku tha se ky intervistim do të bëhet në javën e parë të muajit Nëntor/2019. Ja postimi i tij : Të nderuar bashkëluftëtar,...
Lajme

Gjykata Speciale e fton edhe kapitenin e përgjithshëm të FSK-së

Ish-ushtari i UÇK-së, tani kapiten i Shtabit të Përgjithshëm në FSK, Petrit Bojaxhiu, është ftuar nga Gjykata Speciale në Hagë. Lajmin e ka konfirmuar Bojaxhiu, duke thënë se kësaj ftese do t’i përgjigjet pozitivisht dhe se do t’i mbrojë kështu vlerat e luftës. “Po, lajmi është i vërtetë dhe unë...
Lajme

Time Kadrijaj tregon se çka u pyet nga prokurorët e Gjykatës Speciales

Ish pjesëtarja e UÇK-së, Time Kadrijaj, e cila gjatë luftës ka shërbyer si mjeke në zonën e Dukagjinit, sot është intervistuar nga prokurorët e Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale në Prishtinë, në cilësinë e dëshmitares. Për Gazetën Sinjali, Kadrijaj ka thënë se ajo është marrë në pyetje vetëm për...
Lajme

Gjykata Speciale dërgon dhjetëra ftesa të reja për ish-luftëtarët e UÇK’së

Edhe disa ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës pritet që së shpejti të jenë “mysafirë” të prokurorëve të Tribunalit Special në Hagë. Janë dhjetëra ftesa që u janë dërguar së fundmi ish-pjesëtarëve të UÇK ‘së nga Haga. Kështu ka deklaruar për Express, të mërkurën kreu i OVL’UÇK’së, Hysni Gucati. Ish-eprori...
Lajme

Edhe kjo deputete e Kuvendit të Kosovës ftohet nga Gjykata Speciale

Ish deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Safete Hadërgjonaj ka konfirmuar lajmin se është ftuar për intervistim nga Gjykata Speciale.Ajo ka thënë se është ftuar nga Dhomat e Specializuara, të mërkurën më datë 4 shtator ndërsa pritet të udhëtojë për në Hagë në pjesën e dytë të muajit. “Po është...
1 2 3 5
Page 1 of 5