archiveGjykata Speciale

Lajme

Gjykata Speciale e fton edhe kapitenin e përgjithshëm të FSK-së

Ish-ushtari i UÇK-së, tani kapiten i Shtabit të Përgjithshëm në FSK, Petrit Bojaxhiu, është ftuar nga Gjykata Speciale në Hagë. Lajmin e ka konfirmuar Bojaxhiu, duke thënë se kësaj ftese do t’i përgjigjet pozitivisht dhe se do t’i mbrojë kështu vlerat e luftës. “Po, lajmi është i vërtetë dhe unë...
Lajme

Time Kadrijaj tregon se çka u pyet nga prokurorët e Gjykatës Speciales

Ish pjesëtarja e UÇK-së, Time Kadrijaj, e cila gjatë luftës ka shërbyer si mjeke në zonën e Dukagjinit, sot është intervistuar nga prokurorët e Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale në Prishtinë, në cilësinë e dëshmitares. Për Gazetën Sinjali, Kadrijaj ka thënë se ajo është marrë në pyetje vetëm për...
Lajme

Gjykata Speciale dërgon dhjetëra ftesa të reja për ish-luftëtarët e UÇK’së

Edhe disa ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës pritet që së shpejti të jenë “mysafirë” të prokurorëve të Tribunalit Special në Hagë. Janë dhjetëra ftesa që u janë dërguar së fundmi ish-pjesëtarëve të UÇK ‘së nga Haga. Kështu ka deklaruar për Express, të mërkurën kreu i OVL’UÇK’së, Hysni Gucati. Ish-eprori...
Lajme

Edhe kjo deputete e Kuvendit të Kosovës ftohet nga Gjykata Speciale

Ish deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Safete Hadërgjonaj ka konfirmuar lajmin se është ftuar për intervistim nga Gjykata Speciale.Ajo ka thënë se është ftuar nga Dhomat e Specializuara, të mërkurën më datë 4 shtator ndërsa pritet të udhëtojë për në Hagë në pjesën e dytë të muajit. “Po është...
Lajme

Buja përfundon intervistimin në Hagë, sot kthehet në Kosovë

Ish-kryetari i Lipjanit dhe ish komandat i Zonës Operative të Nerodimes Shukri Buja para tri ditësh u nis për në Hagë, pas ftesës së Gjykatës Specialës në cilësinë e të dyshuarit. Pas marrjes në pyetje nga prokurorët e dhomave të specializuara, Buja sot do të kthehet në Kosovë. Këtë e...
Lajme

Kanë arritur shumë ftesa tjera nga Specialja – kujt i janë dërguar?

OVL e UÇK-së thotë se shumë ftesa tjera kanë arritur nga Gjykata Speciale, por nuk tregon emrat – raporton T7. Ftesat për udhëheqësit e ish pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës po shtohen dita ditës. Të premten, pos kryeministrit tashmë në dorëheqje Ramush Haradinajt dhe këshilltarin e presidentit Hashim Thaçit,...
Lajme

Si reaguan qytetarët kur mësuan se Haradinaj ka dhënë dorëheqje?

Dorëheqja e Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit të vendit i zuri në befasi qytetarët e Prishtinës. Shumica prej tyre nuk kishin dëgjuar se pasditen e së premtes vet Haradinaj e pohoi se nuk është më kryeministër i Kosovës. Të tjerë kërkojnë nga kryeministri të tërheqë dorëheqjen nga posti, raporton...
1 2 3 5
Page 1 of 5