archiveGjykata Kushtetuese

Lajme

Kushtetuesja vendos ndaj ankesës së VV’së

Gjykata Kushtetuese ka hedhur poshtë ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje, kundër dënimit të njërit nga deputetët e saj, nga Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, për shkelje të rregullave të zgjedhjeve, sa ishte kandidat për deputet gjatë fushatës zgjedhore. Lëvizja Vetëvendosje, ishte ankuar në Gjykatën Supreme kundër vendimit të PZAP-së, por...
Lajme

Vetëvendosje dërgon në Kushtetuese edhe një lëndë të Thaçit

Grupi Parlamentar i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dorëzoi në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për vlerësimin e veprimeve të presidentit, Hashim Thaçi, që sipas tyre, ka bindur deputetin Haxhi Shala për të ndryshuar qëndrimin për votën ndaj Qeverisë edhe ashtu jolegjitime. Sipas njoftimit të LVV “Tablonë e plotë të veprimeve antikushtetues të kësaj skeme...
Lajme

Gjykata Kushtetuese shfuqizon Ligjin për Pagat

Gjykata Kushtetuese e Kosovës njoftoi sot se ka shfuqizuar Ligjin për pagat. Sipas Gjykatës, Ligji për Pagat në Sektorin Publik, në tërësinë e tij, nuk është në përputhshmëri me Kushtetutën. Përmes një komunikate për medie, Kushtetuesja ka njoftuar se ka marrë vendim të shfuqizojë vendimin për caktim të masës së...
Lajme

Smaka: Nëse Etem Arifi ka qenë i dënuar mbi një vit, vota e tij nuk vlen dhe vendimi për formim të Qeverisë është juridikisht i pavlerë

Lëvizja Vetëvendosje sot ka dorëzuar në Gjykatën Kushtetuese kërkesën për siç thonë anti-kushtetutshmërinë e pjesëmarrjes dhe të votimit të deputetit Etem Arifit për Qeverinë Hoti. Lidhur me këtë ka folur njohësi i Kushtetutës, Riza Smaka. Ai ka thënë se nëse GJK vendos në favor të Lëvizjes Vetëvendosje, atëherë do të...
Lajme

Thaçi thotë se nuk e ka ditur vendimin e Kushtetueses

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në emisionin “Rubikon” sonte ka thënë se nuk e ka ditur se çfarë vendimi do të merr Gjykata Kushtetuese për dekretin. Thaçi shtoi se nuk ka pasur asnjë ndikim në vendimin e këtij insititucioni, transmeton IndeksOnline. “ Nuk e kam ditur vendimin. Nuk...
1 2
Page 1 of 2