archiveGjermania

Lajme

Një lajm i madh për Kosovën erdhi nga Gjermania

Ambasadori gjerman në Serbi Tomas Schieb tha sot se Berlini mbështet anëtarësimin e Kosovës në Interpol, pasi beson se mund të kontribuojë në luftën kundër krimit. “Interpoli është i rëndësishëm në luftën kundër krimit. Ne besojmë se policia e Kosovës mund të kontribuojë në këtë luftë dhe ne nuk mendojmë...
Interesante

Shtatë arsyet pse rrugët në Gjermani janë më të mira se në SHBA

Gjermana njihet për “autobahn-et” e saj, apo rrugët e shpejtësisë së lartë, të quajtura në shqip si autostrada, linja që ekzistojnë që nga koha e Hitlerit e tutje Por, nëse do krahasonim Gjermaninë, me fuqinë më të madhe në botë, SHBA-të, atëherë sërish sipas ekspertëve Gjermania qëndron më mirë, mu...
Lajme

Ushtria gjermane i falë pajisje Kosovës në vlerë prej 2 milionë eurosh

Rreth 2 milionë euro pajisje dhe teknologji e Bundesëehr-it, i janë dhuruar Kosovës nga Gjermania. Lajmin për këtë e ka bërë të ditur Kryeministri Haradinaj, i cili tha se Krijimi i Parkut Inovativ në Prizren, është një bazë e fortë e miqësisë Kosovë-Gjermani. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj së bashku...
Lajme

Holanda, Gjermania, Franca, Belgjika po hezitojnë të japin miratimin për liberalizimin e vizave

Numri i shteteve të Bashkimit Evropian të cilat po hezitojnë të miratojnë liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, në vazhdimësi po shënon rritje, thonë analistë të çështjeve integruese evropiane. Holanda, Gjermania, Franca, Belgjika, janë disa nga shtetet, që sipas analistëve, janë duke hezituar të japin miratim pozitiv për heqjen...
Biznes

Gjermania hapi edhe 370 mijë vende pune për të huajt

Gjermania ka mbërritur një nivel rekord punësimi të europiano-lindorëve. Në 50 për qind të vendeve të punës të krijuara në këtë vend punësohen të huaj, e shumica vijnë nga Polonia e Rumania. Duke iu referuar shifrave nga Agjencia Federale e Punës, “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” shkruan se, në korrik të këtij...
Lajme

Gjermania me ligj të ri për punëtorët e huaj, përfiton edhe Kosova

Partitë e koalicionit qeverisës gjerman janë pajtuar për një ligj të ri emigrimi të martën për të tërhequr më shumë punëtorë profesionistë nga vende jashtë Bashkimit Evropian, iniciativë kjo që po konsiderohet e rrezikshme për të mbushur një numër rekord të vendeve të lira të punës dhe për të stabilizuar...
Lajme

Gjermania eksporton 254 milionë euro armatime drejt Arabisë Saudite

Pavarësisht kritikave ndaj pjesmarrjes së Arabisë Saudite në konfliktin në Jemen, qeveria gjermane ka miratuar eksportin e armëve me vlerë 254 milionë euro drejt mbretërisë saudite që prej ardhjes në pushtet në mars të këtij viti. “Tetë vendet e tjera të përfshira në konfliktin në Jemen si pjesë e aleancës...
1 4 5 6
Page 6 of 6