archiveGjermania

Lajme

Në Gjermani ndalohet shitja e modeleve të fundit të iPhone

Një gjykatë e Mynihut vendosi sot një ndalim me kusht të shitjeve të modeleve të iPhone nga 7 deri tek X në Gjermani, duke i dhënë të drejtë prodhuesit të gjysmëpërçuesve “Qualcomm” në betejën e tij të gjatë juridike kundër Apple për shkelje të patentave. “Nëpërmjet këtij gjykimi, shitja dhe...
Lajme

Hapen dyert për punë në Gjermani, hiqen pothuajse të gjitha kushtet

Për gjetjen e një vendi pune në Gjermani deri më tani kërkohej kualifikimi i caktuar apo diploma, pastaj kontrata, leja dhe viza për punë. Por me projekt-ligjin e ri, i cili akoma është në debat publik në Gjermani pritet të ketë lehtësime të shumta. Me projektligjin e ri parashikohet një...
Lajme

Gjermania po mendon t’u vë taksa xhamive

Ministria e Brendshme gjermane është shprehur e hapur ndaj idesë që në vend të zhvillohet një debat mbi vendosjen e tatimit mbi xhamitë. Javën e ardhshme në Berlin rimblidhet për herë të parë pas disa vitesh Konferenca Gjermane e Islamit, dhe përpara këtij eventi, sekretari i Shtetit për Vendlindjen ne...
Lajme

Gjermania bllokon autobusin serb, shikoni çfarë u gjet brenda

Autobusi serb u përjashtua nga trafiku më 21 nëntor në qytetin gjerman të Këlnit, siç raportohet në një deklaratë policore, shkelje të disa rregullave teknike në trafikun e pasagjerëve. Zyrtarët e doganave, së bashku me oficerët e policisë, kontrolluan trafikun në stacionin e autobusëve afër aeroportit të Këln, transmeton gazetametro.net....
Lajme

Gjermania fillon t’i ndaloj makinat dizel edhe në ‘autobane’

Ishte vetëm çështje kohe përpara se gjykatat gjermane ta kthenin vëmendjen e tyre në autostradat e vendit, në lidhje me ndalimin e automjeteve të vjetra dizel. Ditë më parë, një gjykatë vendosi në favor të ndalimit të automjeteve të vjetra dizel në zona të caktuara të qendrës së qytetit të...
1 3 4 5 6
Page 5 of 6