archiveGjermania

Lajme

Si e arriti Gjermania suksesin në menaxhimin e koronavirusit

Qeveria gjermane vendosi t’i zbusë në mënyrë të kujdesshme masat kufizuese të jetës publike. Pak lehtësime do të zbatohen që nga e hëna e javës që vjen, lehtësime më të mëdha do të pasojnë prej datës 4 maj. Në zbatimin e këtyre masave, landet federale vënë pikërëndesa të ndryshme, në...
Lajme

Gjermani, propozime për heqjen e masave kufizuese nga Covid-19

Masat kufizuese në krizën e Koronës do të mbeten të pandryshuara deri më 19 prill në Gjermani. Po pastaj? Një grup ekspertësh gjermanë paraqiti një plan për heqjen e tyre. Megjithatë ky proces do të zgjasë mjaft kohë. Kufizime drastike, ndërmarrje, dyqane dhe restorante të mbyllura në masë të gjerë,...
Lajme

Gjermania uron Kosovën për 11 vjetorin e Pavarësisë

Ambasadori gjerman në Kosovë, Christian Heldt, ka uruar qytetarët e Kosovës për 11 vjetorin e Pavarësisë. Ai ka thënë se Gjermania do ta mbështesë Kosovën gjatë rrugëtimit të saj. “Mirëmëngjesi dhe urime ditëlindjen Kosovë. Qielli i kaltër përmbi Prishtinë, gjatë zhvillimit të ceremonive. Populli i Kosovës ka kaluar nëpër një...
Lajme

Shtohet presioni ndaj Haradinajt: Gjermania porosit të hiqet taksa

Kërkesë tjetër për heqjen e taksës ndaj mallrave serbe po i vjen Qeverisë së Kosovës edhe nga njeri ndër njerëzit më të besueshëm të kancelares gjermane Angela Merkel. Është Eurodeputeti dhe raportuesi për Serbinë, David McAllister, është ai që së fundi ka diskutuar gjendjen e krijuar pas refuzimit të Qeverisë...
1 2 3 4 5 6
Page 4 of 6