archiveGjermania

Lajme

Kurti reagon pas deklaratës së përbashkët të Francës, Gjermanisë e Polonisë për heqjen e vizave për Kosovën

I ashtuquajturi “Trekëndësh i Weimarit”, i cili përfshin një format të tri shteteve: Gjermanisë, Francës dhe Polonisë, kanë lëshuar të premten një deklaratë të cilët bëjnë thirrje për progres në çështjen e liberalizimit të vizave për Kosovën. Lidhur me këtë, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti përmes një shkrimi në Twitter,...
Lajme

Gjermania e gatshme të marrë përgjegjësinë për sigurinë e Evropës

Gjermania është e gatshme të marrë rol udhëheqës në garantimin e sigurisë së Evropës, ka thënë kancelari gjerman, Olaf Scholz. Ai është zotuar për ta bërë ushtrinë e shtetit “më të pajisurën” në kontinent. Duke e konsideruar Rusinë si “kërcënimin më të madh” të NATO-s, Scholz ka thënë se Evropa...
Lajme

“Kulmi i turpit”, opinionisti i “Die Welt” kritikon BE-në që po e refuzon Ukrainën dhe afron Serbinë

Opinionisti i gazetës gjermane “Die Welt”, Christoph Schlitz, ka shprehur një kritikë të hapur ndaj qëndrimeve të Francës, Gjermanisë dhe në përgjithësi Bashkimit Evropian ndaj Serbisë dhe Ukrainës. Në opinionin e tij të publikuar në “Die Welt” me titullin “ Një kulm turpi – dhe kancelari Scholz pikërisht në mes”,...
Lajme

Ndryshim drastik i Gjermanisë në shpenzimet ushtarake, çfarë i shtyu të ndryshojnë qasje

Brenda pak ditësh Vladimir Putin ka arritur të bëjë atë që aleatët e NATO-s kanë shpenzuar vite duke u përpjekur për të arritur: një rritje masive të shpenzimeve ushtarake në Gjermani, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express. Armët gjermane për Ukrainën. 113 miliardë dollarë shtesë (84 miliardë £) për ushtrinë gjermane....
Lajme

Gjermania ndan 100 miliardë euro shtesë buxhet për ushtri

Gjermania u largua sërish nga politika e kahershme të dielën me kancelarin Olaf Scholz që njoftoi se qeveria do të sigurojë 100 miliardë euro për investime ushtarake nga buxheti i saj i vitit 2022, raporton The Guardian. “Ne do të duhet të investojmë më shumë në sigurinë e vendit tonë...
Lajme

Ky është kancelari ri i Gjermanisë pas tërheqjes së Merkel

Kuvendi i Gjermanisë e votoi të mërkurën socialdemokratin Olaf Scholz për kancelar të nëntë të vendit në periudhën pas Luftës së Dytë Botërore, duke shënuar një epokë të re për shtetin me popullsinë më të madhe në BE pas pushtetit 16-vjeçar të zonjës Merkel. Qeveria e Scholzit e merr pushtetin...
Lajme

Gjermania ndihmon me 1 milion euro donacion FSK-në

Ministria e Mbrojtjes ka pranuar sot donacion me vlerë prej një million eurosh për zhvillimin dhe avancimin e FSK-së. Siç njofton Ministria e Mbrojtjes, ministry Armend Mehaj dhe ambasadori gjerman në Kosovë, Joern Rohde, nënshkruan marrëveshjet për pranim-dorëzimin e donacionit të fondeve për prokurimin, duke përfshirë pajisje, automjete dhe trajnime...
Lajme

Reagon edhe Gjermania pas marrëveshjes Kosovë- Serbi

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka përgëzuar Kosovën dhe Serbinë për arritjen e marrëveshjes për targa, shkruan Gazeta Sinjali. Rohde ka thënë se shpreson që marrëveshja e nënshkruar sot në kryeqytetin belg të jetë shembull për të gjitha çështjet e tjera që janë ende në tavolinën e bisedimeve...
Lajme

“Fundi” i epokës së Angela Merkel, Gjermania voton sot

Rreth 60.4 milionë gjermanë do të votojnë sot për Bundestagun e 20 -të, dhoma e ulët e parlamentit të Gjermanisë, pas 16 vitesh nën drejtimin e Angela Merkel. Më shumë se 31 milion votues janë gra dhe rreth 29 milion burra. 87 parti politike kërkuan lejen e autoriteteve për të...
1 2 3 7
Page 1 of 7