archiveGabriel Escobar

Lajme

Analistët: Escobar u keqinterpretua, s’ka marrëveshje finale brenda javësh

Njohësit e rrethanave politike në vend, nuk presin brenda javës marrëveshje finale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ata thonë se deklarata në Prishtinë e diplomatit të lartë amerikan, Gabriel Escobar, është keqinterpretuar. Megjithatë, sipas tyre, brenda javësh mund të kemi një marrëveshje e cila i hap rrugën marrëveshjes përfundimtare ndërmjet dy...
Lajme

Escobar: Marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë – çështje javësh

I dërguari i Posaçëm i ShBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka deklaruar se marrëveshja finale mes Kosovës e Serbisë, është çështje javësh. Escobar në një intervistë ekskluzive për Prime Time, ka thënë se u përket të dyja palëve dhe ndërmjetësuesve të vendosin afatet kohore. “Unë i kam dëgjuar kolegët...
Lajme

Osmani i ankohet Escobarit për strukturat ilegale në veri: Vazhdojnë t’i kërcënojnë e frikësojnë serbët

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është deklaruar për medie pas takimit që e pati me emisarin special të ShBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Presidentja Osmani ka thënë se në takim është biseduar për dialogun dhe mënyrën për të ecur përpara për këtë proces. “Nevojën për të ecur përpara në...
Lajme

Kurti pas takimit me Escobar: Jemi të gatshëm për marrëveshje me Serbinë me njohje reciproke në qendër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pas takimit me emisarin special të SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Gabriel Escobar, ka theksuar se “Kosova është e gatshme dhe e përkushtuar për arritjen e një marrevëshje ligjërisht të obligueshme për normalizim të plotë të marrëdhënieve me njohjen reciproke në qendër”, shkruan Gazeta Online Reporteri.net....
Lajme

Pasi Borell shpalli marrëveshjen, Lajçak falënderon menjëherë Escobarin

Pasi Kosova dhe Serbia kanë arritur një marrëveshje për dokumentet, emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun, Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak e ka falënderuar të dërguarin e posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar për angazhimin në dialog. Përmes një shkrimi në Twitter, Lajcak e falënderon Escobarin për mbështetjen dhe angazhimin...
1 2 3
Page 1 of 3