archiveFSK

Lajme

Jep dorëheqje komandanti i FSK-së Rrahman Rama

Ka dhënë dorëheqje komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Rrahman Rama. Klan Kosova mëson se Rama do të marrë një pozitë tjetër që lidhet me bashkëpunimin me NATO-n. Sipas burimeve brenda FSK-së në vend të tij pritet të caktohet Bashkim Jashari. Bashkim Jashari i përket familjes së komandantit legjendar...
Lajme

U raportua se qeveria po do ta shkarkojë, flet Rrahman Rama

Komandati i FSK-së, Rrahman Rama, ka komentuar lajmin se Qeveria po përgatit shkarkimin e tij. Albanian Post ka treguar në bazë të burimeve të saj se Rama pritet të shkarkohet për shkak të mospajtimeve mes tij dhe Ministrit të Mbrojtjes, Armend Mehaj. Albanian Post thotë se procedurat për shkarkimin e...
Lajme

Vjen reagimi nga FSK: Të gatshëm për ta mbrojtë pavarësinë

Ministri i Mbrojtës i Kosovës, Armend Mehaj, përmes llogarisë së tij zyrtare në facebook ka shkruar se me mbështetjen e instruktorëve të forcave britanike, pas një muaji stërvitje sistematike, me sukses të madh e kanë certifikuar edhe grupin e dytë të kursantëve, në kursin e Xhenierisë Luftarake sipas konceptit të...
Lajme

Situata në Jarinje e Bërnjak, reagon FSK

Ministria e Mbrojtjes deklaron se janë të pavërteta raportimet se trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës do të dërgohen në pjesën veriore të Kosovës për ndërhyrje. “Dezinformatat se kinse FSK është duke përgatitur trupa ushtarake për ndërhyrje në Veriun e Kosovës, janë plotësisht të pavërteta, dhe kanë për qëllim...
Lajme

Çfarë po ndodh në Jarinje e Bërnjak, edhe FSK-ja mund të shkojë

Misioni i Aleancës Veriatlantike për ruajtjen e paqes dhe sigurisë, KFOR, nuk përjashton mundësinë e pranisë së Forcës së Sigurisë së Kosovës në veri të vendit, nëse do të merrte pëlqimin e Komandantit të KFOR-it, të drejtuar nga NATO. Kjo pasi marrëveshja e vitit 2013 midis Kosovës dhe NATO-së, në...
Lajme

FSK po merr krahë, do bëhet me depo të armatimit në tre komuna

Ministria e Mbrojtjes përgjatë nëntorit të vitit të kaluar ka arritur të nënshkruajë një kontratë ë re. Këtë herë, dikasteri që udhëhiqet nga Anton Quni i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), ka arritur të nënshkruajë një marrëveshje që ka të bëj me ndërtimin e depove të armatimit në kazermën e...
précis

“Garda jonë, zemra jonë, forca e atdheut”

Këngëtarët si Ilir Shaqiri, shembull, kanë sjellë në jetë këngë të cilat tregojnë për guximin e luftëtarëve kosovarë, si në UÇK e poashtu edhe më vonë, shkruan KultPlus. Kjo është kënga e njohur të Ilir Shaqirit, ‘Garda e Kosovës’: 2000 vjet te thërras lirinë, 2000 vjet e pres drejtësinë, mbrojta...
Lajme

Forca e Sigurisë së Kosovës pranon donacion nga Turqia

Në ambientet e Kazermës “Adem Jashari” të Forcës dhe Sigurisë së Kosovës (FSK) në Prishtinë dje është mbajtur ceremonia e pranim-dorëzimit të një donacioni nga Turqia për ushtrinë tonë në vlerë financiare prej 742.904 dollarëve, transmeton Anadolu Agency (AA). Siç njofton Ministria e Mbrojtjes e Kosovës, donacioni përbëhet nga veshmbathje,...
Lajme

Presidenti Thaçi inkurajon të rinjtë t’i bashkohen FSK-së

Ministria e Mbrojtjes ka njoftuar sot se që nga data 10 gusht do të hap konkurs për pranimin e rekrutëve të rinj, ushtarë aktivë në Forcën e Sigurisë së Kosovës. E, pas shpalljes së këtij konkursi ka reaguar presidenti i vendit Hashim Thaçi, përcjell insajderi.org Thaçi, përmes një postimi në...
1 2 3 4 5 13
Page 3 of 13