archiveFSK

Lajme

E dhimbshme: Vdes në moshë të re pjesëtari i FSK-së

Mëngjesin e sotëm, ka ndërruar jetë pjesëtari i FSK-së, Bledar Bujupi, nga Arllati i Drenasit. Lajmin për vdekjen e të riut, e kanë bërë të ditur familjarët e të ndjerit, derisa thonë se për ceremoninë e varrimit do të njoftojnë me kohë. “Me pikëllim të thellë, njoftojmë se papritmas ka...
Lajme

Mehaj: SHBA përkrah Kosovën drejt anëtarësimit në NATO

Ministri i Mbrojtjes i Republikës së Kosovës, Armend Mehaj ka njoftuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës mbështesin iniciativën e Kosovës për t’u bërë anëtare e Partneritetit për Paqe, si hap drejt anëtarësimit në NATO. Mehaj, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se “edhe një herë ShBA, si ndër...
Lajme

Helmohen në syfyr ushtarët e FSK’së, këto janë detajet

Pesë ushtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë helmuar pasi kanë ngrënë syfyr në kazermën “New Born” në Gjilan. Detaje të tjera lidhur me këtë çëshje nuk dihen ende, por helmimin e ushtarëve për Demokracia.com e ka konfirmuar Inspektori sanitar i regjionit të Gjilanit, Shefik Beqiri. Ai ka thënë...
Lajme

Komandantja Supreme dekreton dy bereta të reja të FSK-së

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, njëherit Komandantja Supreme e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka dekretuar ty vendime që kanë të bëjnë me uniformën e FSK-së. Osmani ka dekretuar dukjen e Beretës së Gjelbër të uniformës kamuflazh të FSK-së dhe dukjen e Beretës Vishnje “Maroon” të uniformës kamuflazh të FSK-së....
Lajme

Fondi i Sigurisë, cila është shuma që u mblodh deri tash?

Kryeministri Albin Kurti është shprehur i pakënaqur me shumën e parave që janë grumbulluar deri tash për Fondin e Sigurisë, raporton Express. I pyetur se sa para janë mbledhur deri tash në fond, ai ka thënë se shifra është ende shtatëshifrore dhe se nuk i vjen mirë për këtë. “Ka...
Lajme

Gjermania ndihmon me 1 milion euro donacion FSK-në

Ministria e Mbrojtjes ka pranuar sot donacion me vlerë prej një million eurosh për zhvillimin dhe avancimin e FSK-së. Siç njofton Ministria e Mbrojtjes, ministry Armend Mehaj dhe ambasadori gjerman në Kosovë, Joern Rohde, nënshkruan marrëveshjet për pranim-dorëzimin e donacionit të fondeve për prokurimin, duke përfshirë pajisje, automjete dhe trajnime...
Lajme

Zyrtare: Bashkim Jashari, komandant i ri i Forcës së Sigurisë së Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka emëruar gjeneralmajor Bekim Jasharin komandant të ri të Forcës së Sigurisë së Kosovës, shkruan Reporteri.net. Emërimi i tij ka ndodhur bazuar në ligjin për FSK-në. Osmani gjithashtu ka dekretuar lirimin nga detyra të komandantit të deritanishëm të FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama pas paraqitjes së...
Lajme

Ja kush do të jetë komandanti i ri i FSK-së

Ka dhënë dorëheqje komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës Rrahman Rama. Klan Kosova raporton se Rama do të marrë një pozitë tjetër që lidhet me bashkëpunimin me NATO-n. Sipas këtij raportimi në vend të tij pritet të caktohet Bashkim Jashari. Bashkim Jashari i përket familjes së komandantit legjendar Adem...
1 2 3 4 13
Page 2 of 13