archiveFSK

Lajme

Ushtria dhe INTERPOL-i , dy betejat diplomatike mes Prishtinës e Beogradit

Dy beteja diplomatike dhe politike po zhvillohen aktualisht ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. E para, ndërlidhet me përpjekjet e Kosovës për anëtarësim në INTERPOL dhe kundërshtimet e vazhdueshme të Serbisë. Kurse e dyta, ndërlidhet me transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës , duke e veshur atë me kompetenca e kapacitete...
Lajme

Sot jepet “urdhri” për ushtrinë

Sot pritet që Kryesia e Kuvendit t’i procedojë për seancë plenare tri projektligjet që mundësojnë ndryshimin e misionit ushtarak të Forcës së Sigurisë së Kosovës. Ndërsa procedurat për miratimin e këtyre projektligjeve pritet të përfundojnë në muajin nëntor Sot pritet që Kryesia e Kuvendit të mbajë mbledhjen e saj, në...
Lajme

FSK-ja bashkoi pozitën e opozitën, kërcënon Lista Serbe

Kundërshtimet e Listës Serbe për formimin e ushtrisë së Kosovës vazhdojnë tash e sa vjet, kështu Qeveria e Kosovës ka zgjedhur që këtë ta bëjë përmes ndryshimeve ligjore. Pasi Qeveria procedoi në Kuvend pakon me tre projektligje që lidhen me transformimin e FSK-së, Komisioni për Punë të Brendshme, Siguri dhe...
Lajme

A do të bëhen edhe serbët ushtarë të Kosovës a po do të largohen?

Autoritetet e vendit po planifikojnë ta shndërrojnë Forcën e Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Pritet që kjo të ndodhë pas kalimit të ligjeve në Kuvendin e Kosovës. Por, a do të largohen pjesëtarët serbë që aktualisht janë në FSK apo do të pranojnë të bëhen ushtarë të Kosovës? Presioni politik...
Lajme

Vuçiq dorëzohet për ushtrinë e Kosovës, e quan të aftë Haradinajn

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq ka komentuar vendimin e fundit të Republikës së Kosovës për formimin e ushtrisë. Në një konferencë për media, ai është marrë me deklaratat e kryeministrit, Ramush Haradinaj, rreth kësaj çështje. “Haradinaj është njeri i aftë, mundet. Pyetja ime për të është , e ku shkruan...
Lajme

FSK-në nuk e bën ushtri emri, por ndryshimi i misionit

Ish-komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), Kadri Kastrati, beson fuqishëm se FSK-ja do të arrijë të bëhet ushtri vetëm me miratimin e tre projektligjeve të propozuara në Kuvendin e Kosovës. Në këtë intervistë dhënë për gazetën “Epoka e re”, ai ka bërë me dije se këto projektligje kësaj...
Lajme

Brenda 90 ditësh Kosova do bëhet me ushtri

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ditë më parë udhëtoj për në SHBA, për një vizite zyrtare në New York dhe Uashington ku zhvilluan kontakte me zyrtar të lartë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Gjithashtu edhe për procesin e shndërrimit te FSK-së në ushtri, Haradinaj ka thëne se ka marrë...
Lajme

Thaçi takoi ambasadorët e Kuintit dhe shefen e Zyrës së BE-së

Presidenti Thaçi ka takuar sot në mëngjes ambasadorët e vendeve të Kuintit, shefat e ambasadave të SHBA-së, Britanisë së Madhe, Gjermanisë, Francës dhe Italisë, si dhe shefen e Zyrës së BE-së në Prishtinë, me të cilët ka biseduar për zhvillimet e fundit, me theks të veçantë në çështjet e dialogut,...
Lajme

Thaçi: Jemi shumë afër tranzicionit të FSK-së në FAK

Jemi shumë afër kohës kur do të ndodhë tranzicioni i FSK-së në Forcat e Armatosura të Kosovës, tha presidenti Hashim Thaçi në një konferencë për media. Kjo do të bëhet me procedurë të rregull në Kuvendin e Kosovës përmes miratimit të ligjeve përkatëse: Ligjin për FSK-në, Ligjin për Statusin e...
1 8 9 10
Page 10 of 10