archiveFSK

Lajme

Reagon Ministreria e Mbrojtjes: Perverse që pikërisht sot, të përpiqesh të mbjellësh farën e dasisë mes shqiptarëve këndej e andej kufirit

Për kontributin e tyre i ka falënderuar sot edhe ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Olta Xhaçka. Ajo ka përmendur se mbi 250 specialistë të vendeve fqinje iu gjendën pranë Shqipërisë në orët e para të së martës. Në fotot e publikuara nga ministrja Xhaçka shihen specialistët e disa prej shteteve...
Lajme

Ndihemi krenarë për punën e FSK-së në Shqipëri

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Rrahman Rama, ka deklaruar se qytetarët e Kosovës duhet të ndihen krenarë me punën që ushtarët e FSK-së kanë bërë në Shqipëri pas tërmetit. Ai ka thënë se pjesëtarët e kësaj force në operacionin e kërkim-shpëtimit kanë treguar përkushtim dhe profesionalizëm...
Lajme

Përfundojnë operacionet e një pjesë të trupave të FSK-së në Shqipëri

Me urdhër nga Shtabi i Përgjithshëm i FSK-së, kontigjenti i përbërë nga njësit e Kërkim- Shpëtimit, Kompania për Operacione Civile, Mjekësisë, Policisë Ushtarake dhe ajo e Komunikimit, në mbrëmje kanë përfunduar operacionet në mbështetje të autoriteteve të Republikës së Shqipërisë për menaxhimin e situatës së krijuar nga tërmetet në Shqipëri....
Lajme

Marinsi amerikan për FSK’në: Ata i përkasin një klase botërore

Shumë ushtarë nga radhët e FSK’së dhe nga Policia e Kosovës qysh nga momentet e para të ditës së djeshme ishin nisur drejt Shqipërisë, për t’i dalur në ndihme të gjithë atyre që kishin mbetur nën rrënoja, nga tërmeti i tmerrshëm që goditi Shqipërinë, reagimi i tyre profesional është përshëndetur...
Lajme

Akademia Ushtarake në SHBA mundësi e mirë për të rinjtë kosovarë

Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës shpalli konkurs për pranimin e kadetëve të FSK-së për studime në Akademinë e Forcave Ajrore dhe Akademinë Ushtarake WEST POINT të SHBA-së. Studimet mbahen në gjuhën angleze dhe zgjasin katër vjet. Drejtori i Zyrës për Marrëdhënie me Publikun në Ministrinë e Mbrojtjes, Ibrahim...
Lajme

E dhimbshme: Vdes një ushtar i FSK’së

Ka vdekur një ish-pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) dhe më pas i Trupave Mbrojtëse të Kosovës (TMK), Nijazi Uruqi. Lajmin për vdekjen e tij e ka bërë të ditur ish-shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Ahmet Isufi përmes një postimi në Facebook. “Pikëllues lajmi për vdekjen e ushtarit...
Lajme

Ushtarët e Kosovës ende në pritje të rritjes së pagave

Ndonëse kanë kaluar 6 muaj që kur ligjet për FSK-në janë miratuar, ushtarët e Kosovës ende nuk kanë marr paga me rritje. Janë bërë 6 muaj që kur Kosova është bërë me ushtri. Me 14 dhjetor të vitit të kaluar, Kuvendi i Kosovës, miratoi ligjet që i dhënë mandat ushtarak...
Lajme

Ushtrisë së Kosovës po i shtohet një mekanizëm i ri

Forca e Sigurisë së Kosovës, tashmë ka mandat ushtarak. Por, pjesëtarët e Ushtrisë së Kosovës, ende nuk e kanë një organ që do t’i mbrojë të drejtat e tyre. E për të bërë këtë gjë, Ligji për shërbim në Forcën e Sigurisë, ka paraparë themelimin e një mekanizmi të veçantë,...
Lajme

Publikohet lista e plotë e kandidatëve që janë pranuar në FSK

Ministria e mbrojtjes njofton së është bërë përzgjedhja e 687 rekturve të rinjë të cilët kanë kaluar fazat e deri tanishmë të testimeve, shkruan Reporteri.net Sipas këtij njoftimi bëhet e ditur se këta rekrut do ti nënshtrohen kontrolleve mjekësore dhe se të gjithë kandidatët e pranuar do të njoftohen për...
1 2 3 6
Page 1 of 6