archiveFrancë

Lajme

Francë, mbi 43.000 njerëz mbeten pa punë për shkak të protestave

Në Francë, rreth 43,000 njerëz mbetën pa punë për shkak të protestave të “xhaketave të verdha” që filluan më 17 nëntor. Sipas Ministrisë së ekonomisë, shumë kompani kanë pësuar dëme të mëdha materiale për shkak të protestave të vazhdueshme. Dëmet që i janë shkaktuar shtetit vlerësohen të jenë rreth 28...
Lajme

Protestuesit në Francë mposhtin policinë, hyjnë në Pallatin Elysee

Policia në Paris po përdor gaz lotsjellës për të shpëndarë protestuesit. Por protestuesit kanë arritur që të çajnë kordonin e policisë dhe të futen në Pallatin Elysee. Kjo është fundjava e dytë që francezët protestojnë kundër rritjes së çmimit të naftës. Rreth 280.000 vetë morën pjesë në protestat që nisën...
Lajme

Aksion i madh i xhandarmërisë franceze, dhjetëra shqiptarë të arrestuar

Një operacion i xhëndarmërisë franceze i realizuar të mërkurën në mëngjes, ka rezultuar me dhjetra shqiptarë të arrestuar në Mulhouse. Sipas raportimeve rreth 120 xhandarë nga i gjithë departamenti dhe njësitë e PSIG ishin mobilizuar për t’ju rënë në gjurmë, të dyshuarve për vjedhje, njofton Klan Kosova. Shqiptarët të cilët...
Lajme

Francë, 200 mijë shtëpi pa energji elektrike nga moti i keq

Sot në mëngjes banorët e rreth 200 000 shtëpive janë zgjuar pa energji elektrike, pas reshjeve të dendura të dëborës dhe shiut që përfshinë zona të shumta, njoftoi ENEDIS, kompania menaxhuese e rrjetit për shpërndarjen e energjisë elektrike. ”Rajonet kryesore të prekura janë Auvergne RhOne Alpes, Loire Valley Center, Centre...