archiveFranca

Lajme

“Kulmi i turpit”, opinionisti i “Die Welt” kritikon BE-në që po e refuzon Ukrainën dhe afron Serbinë

Opinionisti i gazetës gjermane “Die Welt”, Christoph Schlitz, ka shprehur një kritikë të hapur ndaj qëndrimeve të Francës, Gjermanisë dhe në përgjithësi Bashkimit Evropian ndaj Serbisë dhe Ukrainës. Në opinionin e tij të publikuar në “Die Welt” me titullin “ Një kulm turpi – dhe kancelari Scholz pikërisht në mes”,...
Lajme

Ky shtet nis aplikimin e dozës së tretë anti-Covid

Ditën e sotme në Francë nisi aplikimi i një doze të tretë të vaksinës anti-Covid për të moshuarit mbi 65-vjeç dhe për ata që janë të riskuar. Doza përforcuese do t’ju jepet personave që kanë mbi gjashtë muaj që janë vaksinuar me Pfizer ose Moderna. Ndërsa personat që kanë marrë...
Lajme

Franca jep lajmin e keq për kosovarët: S’ka liberalizim të vizave deri sa të përmbushën të gjitha kushtet

Gjasat që liberalizimi i vizave të jetë dhuratë për Kosovën në prag të Krishtlindjeve janë inekzistente. Përveç Gjermanisë, duket se askush tjetër prej shteteve anëtare të Bashkimit Evropian nuk mendon se kosovarëve duhet t’u hiqet regjimi i vizave brenda një kohe të shkurtër, derisa Republika e Kosovës të përmbushë kushtin...
Sporti

Turqia gjunjëzon kampionin e botës

Turqia ka marrë kreun e Grupit H, aty ku është edhe Shqipëria, pas fitores së sotme ndaj kampionit të Botës, Francës. Vendasit shënuan fitore prej 2 me 0 në shtëpi, ndeshje kjo e vlefshme për kualifikim në Evropian, transmeton Koha.net. Ayhan ishte ai që shënoi golin e parë në minutën...
Lajme

Franca thotë se Ushtria e Kosovës s’u bë në kohë të duhur

Edhe pse ka nënshkruar deklaratën për të përkrahur të drejtën e Kosovës për të pasur ushtri, përfaqësuesi i Francës në Këshillin e Sigurisë të OKB-së, Francois Delattre, ka thënë se votimi për Ushtrinë e Kosovës ka ardhur në një kohë jo të duhur. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga...
Lajme

Zyrtare: Franca njeh Ushtrinë e Kosovës

Pas votimit të tri projektligjeve që ndërlidhen me transformimin e FSK-së, Kosova nga sot e ka ushtrinë e saj. Forca të Armatosura. Ambasada e Francës së Kosovë, nëpërmjet një komunikate ka thënë se Franca njeh miratimin e ligjeve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), të cilat parashikojnë tranzicionin e...
Lajme

Pas Francës edhe Bullgaria në protesta kundër çmimeve të larta të karburantit

Protestat kundër çmimeve të larta të karburantit, rritjes së kostos së jetesës, varfërisë dhe korrupsionit kanë vazhduar sot në të gjithë Bullgarinë. Në Sofje, mijëra njerëz u mblodhën në sheshin e Princit të Aleksandrit, pavarësisht shiut, raporton BTA.Demonstruesit bërtitën “dorëheqje” dhe “referendum”, si dhe mbanin pankarta me mbishkrime “Populli kundër...
1 2
Page 1 of 2