archiveFitër Bajrami

Lajme

Si festohej Bajrami në Kosovë gjatë vitit 1992?

Sot besimtarët e fesë myslimane festojnë Fiter Bajrami. Kjo festë përçon mesazhin e paqes, solidaritetit dhe begatisë në familje dhe mes njerëzve. Mirëpo, si u festua Bajrami në vitet e 90-ta? Në disa pamje të publikuara, mund të shihni se si është festuar Bajrami në vitin 1992, data 4 prill...
Lajme

Veseli: Të kritikojmë njëri-tjetrin, por mos ta urrejmë

Kryeparlamentari Kadri Veseli, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës, ku u prit nga Myftiu Naim Tërnava. Nga atje Veseli ka uruar besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit. “Urime të gjithëve u qoftë Bajrami, familjeve tuaja, të gjithë qytetarëve. Më së shumti atyre që ndajnë dhimbjet në këto ditë, që...
Lajme

Kryeipeshkvi Dodë Gjergji shkon në BIK për Fitër Bajram

Kryeipeshkvi i Kosovës, Dodë Gjergji, ka vizituar Bashkësinë Islame të Kosovës me rastin e festes se Fitër Bajramit. Ai uroi të gjithë besimtarët për këtë festë, duke iu dëshiruar shëndet dhe punë të mbarë. Kryeipeshkvi shfaqi shqetësime lidhur me largimin e qytetarëve nga vendi, duke thënë se duhet të bëhet...
Lajme

Mamushë, besimtarët falin namazin dhe vizitojnë varrezat

Ndër vendet e shumta nëpër Kosovë ku po festohet Fitër Bajrami, besimtarët myslimanë kanë falur namazin edhe në Mamushë. Në këtë ritual morën pjesë shumë qytetetarë të kësaj komune, të cilët kërkuan që mes popujve të ketë paqe. Pas përfundimit të ceremonisë fetare gjithë besimtarët u nisën drejtë varrezave të...
Lajme

Vetëvendosje uron Fitër Bajramin nga BIK’u

Arben Vitija nga Vetëvendosje ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit nga Bashkësia Islame e Kosovës. Ai bashkë me Albulena Haxhiun, Saranda Bogujevci dhe Xhelal Sveçla ka shkuar në BIK për t’i uruar festën myftiut Tërnava, njofton Klan Kosova. “Si përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje urojmë festën...
Lajme

Kryeministri Haradinaj nga BIK’u uron Fitër Bajramin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka vizituar kryetarin e Bashkësisë Islame, Naim Tërnava, në festën e Fitër Bajramit. Haradinaj ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë duke u zotuar se institucionet e Kosovës do të mundësojnë lirinë e besimit, njofton Klan Kosova. “E kam nderin edhe në emrin e Qeverisë të...
1 2
Page 1 of 2