archiveFIFA

Sporti

Fantastike, Kosova me ngritjen më të madhe në histori

Tanimë është publikuar renditja më e re e kombëtareve nga FIFA. Kombëtarja e Kosovës në futboll ka shënuar ngritjen më të madhe në histori të saj. Kosova tanimë renditët në pozitën e 114, nga pozita e 119 që kishte në renditjen e kaluar. Kjo ngritje e “Dardanëve” prej 5 pozitash...
Sporti

FIFA e zgjedh Kloppin trajnerin më të mirë në botë, “Kushdo që nuk e don Liverpoolin, nuk ka zemër”

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp është zgjedhur më i miri në botë për vitin 2019 nga FIFA. Në ceremoninë gala që po zhvillohet në Milano të Italisë, gjermani pranoi çmimin dhe bëri një deklaratë intersante. “Duhet ta falënderoj klubin tim të jashtëzakonshëm Liverpool. Kushdo që nuk e don këtë skuadër,...
Sporti

Ky futbollist i Superligës e ka rrogën 627 euro më të madhe se presidenti Hashim Thaçi

Që prej pranimit të Kosovës në UEFA dhe FIFA, janë rritur ndjeshëm rrogat që ofrojnë klubet kosovare për futbollistë. Ekipi nga Drenasi, Feronikeli është kampion sa i përket rrogave. Sipas burimeve të Indeksonline, futbollisti më i paguar në Superligë është Hamed Kone. Reprezentuesi i Bregut të Fildishtë, që u transferua...
Sporti

FIFA ia përkujton Serbisë “tmerrin” që ia shkaktoi Shaqiri

FIFA ka publikuar katër momentet emocionuese të Kupës së Botës në stadiumin e Kaliningradit. Në mesin e këtyre janë edhe dy golat e futbollistëve shqiptar, ai i Shaqirit kundër Serbisë dhe i Adnan Januzjat kundër Belgjikës. Shaqiri shënoi në minutat e fundit golin e fitores kundër Serbisë, ku më pas...
Sporti

Gjilani po bëhet me stadium të standardeve të FIFA-s dhe UEFA-s

Në kuadër të vizitave në terren të projekteve infrastrukturore, përfaqësuesit e Komunës së Gjilanit kanë parë nga afër punimet në stadiumin e qytetit. Nënkryetari i komunës, Arbër Ismajli, i cili shoqërohej nga deputeti Imet Rrahmani dhe bashkëpunëtorët, ka marrë zotimin e projekt-menaxherit se rindërtimi i stadiumit do të përfundojë sipas...