archiveFederica Mogherini

Lajme

Mogherini dhe Hahn: Sa më shpejtë të formohet Qeveria e re në Kosovë

Përfaqësuesja në detyrë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, dhe Komisionari për Zgjerim, Johannes Hahn, kanë folur për zgjedhjet e parakohshme të 6 tetorit në Kosovë. Ata kanë thënë se procesi ka qenë i qetë dhe i rregullt. Hahn dhe Mogherini theksuan se presin formim...
Lajme

Federica Mogherini do të merr pension 20 mijë euro në muaj

Gazeta italiane “Il fatto quotidiano” ka zbuluar dokumentin e Komisionit Europian ku janë përcaktuar pensione stratosferike për zyrtarët e lartë të saj. Sipas këtyre të dhënave kreu në ikje i këtij institucioni Jean Claude Juncker do të përfitojë një pension 22 mijë euro në muaj, ndërsa Federica Mogherini, 20 mijë...
Lajme

Erdogani i quan “armiq të Islamit” Pirin, Hahnin dhe Mogherinin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka akuzuar politikanët e BE-së si Kati Piri, Federica Mogherini dhe Johannes Hahn se janë armiq të Islamit. Ai, po ashtu, kritikon edhe raportin e fundit të miratuar nga BE-ja në favor të ngrirjes zyrtare të procesit të anëtarësimit të Turqisë, raportojnë mediet turke....
Lajme

Haradinaj i kundërpërgjigjet Mogherinit: Dialogu ka ngecur para tarifës

Kryeministri Ramush Haradinaj, i është kundërpërgjigjur përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini pas kërkesës për heqje të taksës ndaj Serbisë dhe Bosnjës e Hercegovinës. Haradinaj ka thënë se vazhdimi i dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë mund të vazhdojë pa u lidhur me çështjen e tarifës doganore. “Dialogu ishte...
Lajme

Mogherini: Do ta thërras takimin për dialog në momentin që hiqet taksa

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë, Federica Mogherini përsëriti nga selia e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, ku ndodhej për një seancë raportimi përpara Këshillit të Sigurimit, thirrjet drejtuar Kosovës për heqjen e taksës 100% ndaj produkteve me origjinë nga Serbia. “Më lejoni...
Lajme

Pas dorëzimit të mandatave, krerët e BE-së kanë një apel për opozitën

Përfaqësuesja e Lartë të BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim, Johannes Hahn përmes një deklarate kanë komentuar gjendjen politike në Shqipëri. Ata kanë rikonfirmuar të drejtën qytetarët për të bërë protesta paqësore, transmeton Indeksonline. Gjatë kësaj jave, Partia Demokratike dhe Lëvizja Socialiste për Integrim (LSI) kanë dhënë dorëheqje nga...
Lajme

Mogherini: S’ka vazhdim të dialogut pa u heqë taksa ndaj Serbisë

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, porositi sot në Bruksel, se derisa të jetë në fuqi taksa ndaj Serbisë, nuk do të ketë kushte për një vazhdim të suksesshëm të dialogut. Ajo precizoi se është e gatshme të përgatisë vazhdimin e dialogut Kosovë-Serbi në nivelin më të lartë “menjëherë në...
Lajme

Tensione në mes SHBA-së dhe BE-së. Sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo në Bruksel, takim të mbyllur me Mogherinin

Sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo po qëndron për vizitë në Bruksel, ku është pritur në takim nga shefja për politikë të jashtme në Bashkimin Evropian, Federica Mogherini. Ky takim mes dyshes erdhi vetëm një ditë pasi zëvendëspresidenti amerikan, Mike Pence, i akuzoi aleatët evropianë për përpjekje për t’i dobësuar...
Lajme

Mogherini kërkon heqjen e taksës dhe arritjen “urgjente” të marrëveshjes mbi të gjitha çështjet e hapura

Shefja e Politikës së Jashtme e BE-së, njëherësh ndërmjetëse e Dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, Federica Mogherini, ka zhvilluar një bisedë me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Me presidentin Vuçiq kanë biseduar lidhur me vazhdimin e dialogut Kosovë - Serbi. Shefja e diplomacisë evropiane dje ka shkruar në...
1 2 3 4
Page 1 of 4