archiveFacebook

Tech

Facebook me një njoftim të rëndësishëm

Rrjeti social Facebook, që është në pronësi të kompanisë Meta, tha se do t’u ofrojë përdoruesve mundësinë e një kontrolli më të madh të përmbajtjes që ata shohin. Rrjeti social ka qenë nën kritika të vazhdueshme për mënyrën sesi algoritmet e tij promovojnë përmbajtjen. Tani, Facebook tha se po teston...
Tech

Mark Zuckerberg zbulon vizionin për të ardhmen e Facebook

Mark Zuckerberg, bashkëthemeluesi dhe CEO i Facebook, nisi një ngjarje të madhe duke ngacmuar një seri konceptesh të reja sociale, lojërash dhe punës për metaverse – dhe duke pranuar optikën e përqendrimit në produkte të tilla si rifreskimi i kompanisë. “Unë e di që disa njerëz do të thonë se...
Tech

Çfarë në të vërtetë tregojnë dokumentet e zbuluara për Facebookun?

Në nëntor të vitit 2020, një punonjës i Facebook paralajmëroi kolegët se nëpër komente janë shpërndarë dezinformata lidhur me zgjedhjet presidenciale në SHBA, dhe kishte komente nga më të rëndat. Çdo herë e më shumë media në mbarë botën kanë filluar të raportojnë për dokumentet që kanë “rrjedhur” nga Facebooku,...
Tech

Facebook planifikon të ndryshojë emrin shumë shpejt

Facebook po planifikon të ndryshojë emrin javën e ardhshme, raporton The Verge. Shefi Ekzekutiv, Mark Zuckerberg planifikon të flasë për ndryshimin e emrit në konferencën vjetore të kompanisë Connect në 28 Tetor. Sipas The Verge, një emër i mundshëm për kompaninë mund të ketë të bëjë me Horizon. Kohët e...
Tech

Zbulohet arsyeja e rënies së ‘Facebook’, ndodhi disa orë pasi ish-punonjësja nxori të dhënat se si manipuloheshin…

Rrjetet sociale Facebook, Instagram dhe Whatsapp, të treja në pronësi të Mark Zuckenberg, kanë rënë dje në “blackout” për disa orë dhe u rikthyen sërish në funksion të qytetarëve pak para mesnate. Sipas ekspertëve të fushës, Facebook kishte probleme me DNS, sistemin e emrit të domainit. “DNS” shpesh krahasohet me...
Lajme

Facebook ndalon edhe zërin e Donald Trumpit në platformë

Jo vetëm që ish-presidenti amerikan, Donald Trump nuk mund të ketë një llogari dhe të bëjë postime në Facebook, por tani edhe zëri i tij ndalohet. Rrjeti social ka fshirë një video të publikuar nga nusja e djalit të Trumpit, ku ish-presidenti dëgjohej duke dhënë një intervistë. Lara Trump, e...
Tech

Facebook i kushton një rubrikë zgjedhjeve në Kosovë

Rrjeti social Facebook i ka kushtuar një rubrikë të veçantë zgjedhjeve që po mbahen sot në Kosovë. Përdoruesit e këtij rrjeti social do të kenë mundësi gjatë gjithë ditës që të njoftojnë miqtë e tyre se tashmë kanë votuar. Deri tani, një informacion të tillë e kanë ndarë rreth 3...
Tech

Facebook do fshijë çdo postim që është kundër vaksinimit ndaj COVID-19

Facebook do të fshijë nga platforma e tij çdo postim që është kundër vaksinimit, ndërkohë që bota po përgatitet për të marrë dozat e para të vaksinës së Covid-19. Në rrjetet sociale qarkullojnë shumë teori konspirative mbi vaksinën. Një ndër kryesoret është se me vaksinën, njerëzve do t’u futet në...
Tech

Facebooku tani mundëson bllokimin e reklamave politike

Gjiganti social Facebook ua ka mundësuar përdoruesve që të bllokojnë shfaqjen e reklamave politike në muajt e fundit para zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Rrjeti më i madh social shpreson se do të ndihmojë katër milionë amerikanë që të regjistrohen si votues të rinj. Facebooku është përballur...
1 2 3 4
Page 1 of 4