archiveEULEX

Lajme

Konfirmohet prania e grupeve të armatosura dhe me maska në veri

Situata e sigurisë në vendin tonë, konkretisht në veri vazhdon të jetë shqetësuese. Pas dorëheqjes së serbëve të veriut nga institucionet e Kosovës, rezistenca ndaj heqjes së targave ilegale dhe mos formimit të Asociacionit vazhdon në forma të ndryshme. Nga Zyra për Media e EULEX, thonë se situata e sigurisë...
Lajme

Shpërthimet në Veri, aktivizohet EULEX’i – Shkon në vendngjarje

Policia e Kosovës ka arritur në vendin e shpërthimit në Veri të Mitrovicës, përkatësisht në zyrën e Komisionit Komunal Zgjedhor të Veriut të Mitrovicës. Krahas kësaj, gazetarët e RTV Dukagjini që po raportojnë nga vendngjarja mësojnë se një veturë e EULEX-it ka qëndruar aty për disa minuta. Shpërthime në veri...
Lajme

Borrell deklarohet përsëri, befason me postimin e tij të fundit

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell ka njoftuar për bisedën që e ka zhvilluar sot me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, pas zhvillimeve në Bruksel. Borrell ka thënë se e ka informuar Stoltenberg lidhur me rezultatet dëshpëruese nga takimi sot ndërmjet Kosovës dhe...
Lajme

EULEX-i sjell përforcime për sigurinë në Kosovë

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka bërë të ditur se Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX, është përforcuar me trupa shtesë policore. Kjo, sipas Borrellit, po bëhet “në këto kohë të tensionuara në Kosovë” për të siguruar stabilitetin në vend, ku zbarkuan xhandarët karabinierë. “Në këto kohë...
Lajme

Vuçiq kërkon nga KFOR dhe EULEX ta kryejnë punën policore në veri

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se shpreson që KFOR dhe EULEX do ta kryejnë punën policore në veri të Kosovës. Sipas tij, ardhja e shqiptarëve “çon në fatkeqësi”, shkruan kossev.info, transmeton klankosova.tv. Ai vlerëson se duhet të shmanget konflikti, por gjithashtu thotë se nuk mendon se amerikanëve u...
Lajme

EULEX me një deklaratë për situaten në veri

Misioni ligjvënës i BE-së, EULEX ka thënë se në veri ndodhet që nga 20 shtatori, kur edhe nisi bllokada në veri nga serbët që çoi në tensionim situate. EULEX në një përgjigje zyrtare ka thënë se atje ndodhen për të monitoruar situatën e sigurisë, shkruan lajmi.net. Ky mision, bën të...
Lajme

Çka po ndodhë në Jarinje, arrin edhe EULEX

Forca të misionit EULEX kanë arritur në pikën kufitare në Jarinje. Ata janë teksa shkojnë në pozicionet e Policisë së Kosovës, raporton nga vendi i ngjarjes Indeksonline. Policia po vazhdon kontrollet ndaj qytetarëve që po kalojnë kufirin në këmbë. Që nga dita e hënë Forcat e Njësisë Speciale të Kosovës...
Lajme

EULEX ofron shpërblim mijëra euro, mësone arsyen

Misioni i Bashkimit Evropian për sundimin e ligjit në Kosovë (EULEX) ofron shpërblim 82 mijë euro për këdo që jep informacione që çojnë në kapjen e të dyshuarit për vrasjen e policit të EULEX-it Audrius Senavicius. Pjesëtari i Policisë së EULEX-it ishte vrarë më 19 shtator 2013 derisa po shkonte...
Lajme

Pas 4 orësh, EULEX-i përfundon bastisjen në banesën e Kadri Veselit

Hetues të EULEX-it kanë përfunduar bastisjen në banesën e kreut të PDK-së,Kadri Veseli. Bastistja në banesën e Veselit ka filluar qysh nga mëngjesi dhe hetuesit e Speciales janë parë duke dal edhe me disa pako nga banesa e tij. Ndryshe, Zyra e Prokurorit të Specializuar e ka konfirmuar se është...
1 2
Page 1 of 2