archiveEmmanuel Macron

Lajme

“Merkel e Makron po merren seriozisht me Kosovën”

Në Televizionin Shtatë në edicionin special për të diskutuar për Samitin e Berlinit ishte i ftuar ish ambasadori i Kosovës në Australi, Sabri Kiçmari. Sipas Kiçmarit, Samiti i Berlinit është një moment shumë i rëndësishëm pasi Merkel dhe Makron po merren seriozisht me Kosovën. ”Mendoj që fakti që Merkel ka...
Lajme

Kjo ishte biseda e Ramush Haradinajt me Angela Merkelin dhe Emanuel Macronin

Të ndarë, por të buzëqeshur para Angela Merkel dhe Emanuel Macron janë shfaqur gjatë samitit në Berlin, Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj. Fillimisht në këtë samit, i pari ka shkuar Thaçi ndërsa pas tij ka mbërritur edhe kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj. Përshëndetje të ngrohta dhe të qeshura...
Lajme

Merkel dhe Macron të parin prej krejt liderëve e presin Thaçin

Presidenti i Kosovës, ka qenë lideri i parë, që është pritur nga kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron. Dyshja Merkel-Macron kanë filluar të presin liderët e shteteve të Ballkanit Perëndimor që sapo ka filluar në Bundeskanzleramt në Berlin. “Mikpritja gjermano-franceze. Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron, nikoqirë të...
Lajme

Presidenti Marcon goditet me vezë në kokë

Demonstruesit e ashtuquajtur “Jelekët e Verdhë” kanë vazhduar protestat e tyre edhe gjatë ditës së djeshme, Presidenti francez, Emmanuel Macron i cili dje gjatë mbrëmjes doli para kamerave pranë presidencës u ‘sulmua’ me vezë. Sipas mediave ‘sulmuesi’ ende nuk është identifikuar por pretendohet se ai është një protestues i kamufluar...
Lajme

Francë, Macron mendon shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Presidenti francez Emmanuel Macron është duke marrë në konsideratë vendosjen e gjendjes së jashtëzakonshme pas një dite protestash të dhunshme anti-qeveritare në Paris. Ajo që nisi si indinjate kundër çmimit të karburantit, tani është shndërruar në zemërim kundër kostove të larta të jetesës. Disa prej demonstruesve mbetën paqësore, por të...
Lajme

Le Monde: Makron turpëroi Vuçiqin dhe nderoi Thaçin

Gazeta franceze “Le Mond” e i ka kushtuar një shkrim “incidentit” të ndodhur në tribunën e personaliteteve me rastin e përkujtimit të përfundimit të Luftës së Parë Botërore të shënuar më 11 nëntor. Jo pak njohësve të kulisave diplomatike u ra në sy fakti se presidenti i Serbisë ishte deklasuar...
1 2 3 4
Page 3 of 4