archiveEmmanuel Macron

Lajme

Rol i ri i Macronit në dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka pritur sot në një takim Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ku kanë folur për vazhdimin e dialogut mes dy shteteve ballkanike. Presidenti Thaçi e vlerësoi si një rol të ri, që Macron do të ketë në këtë proces....
Lajme

Macron e quan NATO-n “klinikisht të vdekur”

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë të enjten se NATO-ja ndodhet në grahmat e “vdekjes klinike” teksa i paralajmëroi vendet e Evropës se tanimë nuk mund të mbështeten në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në aspektin e mbrojtjes. Lideri francez, duke folur për të përjavshmen britanike “The Economist”, e përmendi...
Lajme

Markon e thotë shkurt: ja pse më pengon shamia e grave në Francë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka treguar arsyet pse qëndron kategorikisht kundër mbajtjes së shamisë së grave myslimane në Francë. Në një vizitë që bëri në ishujt ekstra-territorial, ai tha se mbajtja e shamive te shërbyesit publik dhe në shkolla është çështje e tij pasi lodhet me laicizmin. “Shamia në rrugë...
Lajme

A pritet luftë për pushtet mes Gjermanisë dhe Francës?

Fragmentarizimi politik i Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve ndikon në ndërlikimin e raporteve të pushtetit në Evropë. Disa vëzhgues shohin një duel midis Gjermanisë dhe Francës për postet kryesore në Evropë… “Luftë për pushtet në Evropë”, “Duel midis Merkelit dhe Macronit për postet kryesore evropiane”. Tituj mediatikë të tillë sigurisht synojnë...
Lajme

Ja për çka biseduan Putin, Merkel dhe Macron

Presidenti rus, Vladimir Putin, së bashku me homologun francez, Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel, biseduan rreth Sirisë, Ukrainës dhe Iranit, raportoi Anadolu Agency (AA). Kremlini konfirmon se presidenti rus bisedoi nëpërmjet telefonit me Macron dhe Merkel. Më tej shtohet se Putin kishte folur për masat e përbashkëta që...
1 2 3 4
Page 2 of 4