archiveEmmanuel Macron

Lajme

Presidenti i Francës përplaset me policinë izraelite në Jerusalem

Presidenti francez, Emmanuel Macorn, është përplasur me policinë izraelite gjatë një turneu në qytetin e vjetër të Jerusalemit. Macroni ka akuzuar policët për shkeljen e rregullave që ua pamundësojnë atyre hyrjen në Kishën Shën Ana që i përket periudhës së kryqëzatave. Kjo kishë konsiderohet si territor francez. “S’po më pëlqen...
Lajme

Shkaku i Macronit mund të ndezët luftë në Ballkan, kjo është arsyeja

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka qenë zëri kryesor kundër hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Një qëndrim i tillë ka irrituar të gjithë, krerët e institucioneve të BE-së, ShBA-në e madje edhe shtetet tjera që aspirojnë anëtarësimin në Bashkim Evropian. Më i prekur nga një qëndrim...
Lajme

Lajm i madh për shtetet e Ballkanit

Franca u ka dërguar vendeve të BE draftin me metodologjinë e re për zgjerimin, në të cilin kërkon “qasje të rinovuar” në procesin e zgjerimit drejtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Gjithashtu, nga Komisioni Evropian kërkohet që deri në janar të vitit 2020 të publikojë metodologji të re në procesin e...
Lajme

Rol i ri i Macronit në dialogun Kosovë-Serbi

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka pritur sot në një takim Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe atë të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ku kanë folur për vazhdimin e dialogut mes dy shteteve ballkanike. Presidenti Thaçi e vlerësoi si një rol të ri, që Macron do të ketë në këtë proces....
Lajme

Macron e quan NATO-n “klinikisht të vdekur”

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë të enjten se NATO-ja ndodhet në grahmat e “vdekjes klinike” teksa i paralajmëroi vendet e Evropës se tanimë nuk mund të mbështeten në Shtetet e Bashkuara të Amerikës në aspektin e mbrojtjes. Lideri francez, duke folur për të përjavshmen britanike “The Economist”, e përmendi...
Lajme

Markon e thotë shkurt: ja pse më pengon shamia e grave në Francë

Presidenti francez Emmanuel Macron ka treguar arsyet pse qëndron kategorikisht kundër mbajtjes së shamisë së grave myslimane në Francë. Në një vizitë që bëri në ishujt ekstra-territorial, ai tha se mbajtja e shamive te shërbyesit publik dhe në shkolla është çështje e tij pasi lodhet me laicizmin. “Shamia në rrugë...
Lajme

A pritet luftë për pushtet mes Gjermanisë dhe Francës?

Fragmentarizimi politik i Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve ndikon në ndërlikimin e raporteve të pushtetit në Evropë. Disa vëzhgues shohin një duel midis Gjermanisë dhe Francës për postet kryesore në Evropë… “Luftë për pushtet në Evropë”, “Duel midis Merkelit dhe Macronit për postet kryesore evropiane”. Tituj mediatikë të tillë sigurisht synojnë...
Lajme

Ja për çka biseduan Putin, Merkel dhe Macron

Presidenti rus, Vladimir Putin, së bashku me homologun francez, Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane, Angela Merkel, biseduan rreth Sirisë, Ukrainës dhe Iranit, raportoi Anadolu Agency (AA). Kremlini konfirmon se presidenti rus bisedoi nëpërmjet telefonit me Macron dhe Merkel. Më tej shtohet se Putin kishte folur për masat e përbashkëta që...
1 2
Page 1 of 2