archiveEmmanuel Macron

Lajme

Presidentja Osmani e kryeministri Kurti takohen me Macron-in

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani e kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, kanë zhvilluar një takim me presidentin e Francës, Emmanuel Macron. Në Paris po mbahet Forumi i Paqes. Atje ishte paralajmëruar edhe një takim Kurti-Vuçiq, por nuk dihet nëse do të ndodhë. Kjo pasi Vuçiq deklaroi se “nuk beson që...
Lajme

Kjo është letra origjinale që iu dërgua Kurtit nga Macron e Scholz

“Po ua adresojmë këtë letër në një kohë vendimtare për sigurinë në kontinentin Evropian dhe stabilitetin në rajonin e Ballkanit Perëndimor”. Në këtë mënyrë fillon letra e kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe presidentit francez, Emanuel Macron, drejtuar kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Dy krerët e dy vendeve më të fuqishme...
Lajme

Macron dhe Scholz i shkruajnë Vucic’it: Jini të gatshëm për vendime të vështira në dialog

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelari gjerman Olaf Scholz i dërguan një letër të përbashkët presidentit serb Aleksandar Vuçiq. Në letër, kreut të shtetit serb i bëhet thirrje të tregojë “vendosmërinë dhe gatishmërinë maksimale” për të marrë vendime të vështira, “të cilat çojnë në përparim në dialogun ndërmjet Kosovës dhe...
Lajme

Edhe në Ukrainë, kancelari gjerman ia kujton Macronit vizat për Kosovën

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka folur për premtimet e pambajtura ndaj Ballkanit Perëndimor edhe gjatë vizitës në Ukrainë në konferencën për media me presidentin Zelensky, presidentin e Francës Emmanuel Macron, kryeministrin e Italisë Mario Draghi dhe presidentin e Rumanisë Klaus Iohannis. Premtimet ndaj Ballkanit përfshijnë edhe çështjen e vizave për...
Lajme

“Jam President i të gjithëve”, Macron flet pas fitores

Emmanuel Macron e nis fjalimin e tij të fitores duke falënderuar mbështetësit e tij dhe popullin francez, transmeton Gazeta Express. “Shumica prej nesh kanë zgjedhur të më besojnë mua”, thotë ai. “Jam president i të gjithëve” Macron falenderon të gjithë ata që votuan për të dhe thotë se është i...
Lajme

Pas fitores Macron merr urime nga liderët e Bashkimit Evropian

Liderët e Bashkimit Evropian e kanë uruar Emmanuel Macron për fitoren e tij edhe për një mandat si president i Francës. Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka thënë se ata llogarisin në Francën edhe për pesë vjet të tjera. “Në një periudhë të ndërlikuar, ne dëshirojmë një Evropë solide...
1 2 3 6
Page 1 of 6